Po čtvrtečním jednání rady Jihomoravského kraje svolal náměstek hejtmana Stanislav Juránek tiskovou konferenci, na níž se vyjádřil k budoucnosti valtické vinařské školy. Ředitelka Ivana Machovcová v jejím čele nadále zůstává. Přišla však o prémie. Sedm učitelů, kteří její práci veřejně kritizovali, od září na vinařské škole před tabuli nenastoupí.

„Česká školní inspekce upozornila na vysoké procento nekvalifikovaných pedagogů, vytkla nízkou úroveň vzdělávacích výsledků žáků, značnou absenci žáků ve výuce, nedostatečné vedení záznamů o klasifikaci žáků nebo nejasně nastavená kritéria při přijímacích zkouškách," vyjmenoval včera závěry inspekčního šetření náměstek hejtmana.

Drobnohledem školských inspektorů prošla vinařská škola na přelomu června a července na popud kritizujících učitelů. Ti kromě pedagogických pochybení upozorňovali také na nevhodné manipulování s osobními ohodnoceními pedagogů.

Menší výplata

Ředitelku kraj upozornil na dané nedostatky s tím, že čeká okamžitou nápravu všech vytýkaných skutečností. „Vinařská škola se musí hned od třetího září stát školou, jež bude patřit k těm kvalitnějším v kraji. Usoudili jsme také, že pominuly důvody, pro které byl ředitelce přiznán osobní příplatek," pokračoval Juránek.

„Práce ředitelky bude podrobně sledována podle jasně daných parametrů, které nám pomohla vytyčit zpráva České školní inspekce. Zcela jasně jsme si řekli, že musí být odstraněny všechny nedostatky na škole. Před volbami je tím pro nás daná záležitost uzavřená," zakončil náměstek hejtmana.

Jak už se ředitelka školy Ivana Machovcová pro Břeclavský deník dříve vyjádřila, nápravu pedagogických nedostatků vidí v příchodu svého nového zástupce Aleše Rylicha. Ten má vysokoškolské vzdělání v pedagogickém oboru a posledních sedm let se úspěšně věnuje sportovní a psychologické přípravě mladých v Brně. „S inspekční zprávou jsme se detailně seznámili a vypracovali jsme plán opatření. Podle něj v daných termínech nedostatky odstraníme," přislíbil Rylich.

Jeden ze sedmi učitelů, který se třetího září na vinařskou školu nevrátí, je Lukáš Růžička z Břeclavi. Ten jako aprobovaný angličtinář a němčinář práci na jiné škole sehnal. Osud „vinařky", v níž učil několik let, mu však lhostejný není.

„Zajímalo by mě, jak bude paní ředitelka řešit problém s aprobovaností učitelů. Třeba u jazykářů, kteří tam většinou učili bez dané kvalifikace. Mladým aprobovaným učitelům ředitelka smlouvy neprodloužila a kvůli malému počtu žáků si nové učitele nemůže dovolit nabírat," neskrýval obavy Růžička. „Rád bych věřil tomu, že kraj bude na školu dohlížet a paní Machovcová na ní bude muset makat. Bojím se ale, že existují neoficiální linie, které změnám zamezí," dodal.

PETR VLASÁK