Dvaatřicetiletý krajinářský architekt spolu se svou manželkou vytvořili video, které nyní soutěží o cenu Neuron televize Prima Zoom. „Filmové tvorbě se věnujeme zhruba dva roky. Děláme krátké filmy na různá témata. Tento se zabývá komponovanou krajinou na příkladu Lednicko-valtického areálu," uvádí Dohnal.

Pro lednickou dvojici ovšem není prvním počinem. „Loni jsme vyhráli jinou soutěž s názvem Jsem život v pohybu. Uchopili jsme téma Vědou proti klimatické změně, které jsme zaměřili na Lednici," říká Dohnal.

Tehdy o vítězi rozhodovalo divácké hlasování i herec a režisér Jiří Mádl v roli porotce.

Jiří Dohnal žije v Lednici osm let. Krajinářský architekt se věnuje i natáčení krátkých filmů.

Obě videa mají společnou, kromě regionu, kde vznikla a zaměření se na krajinu a zahradu? ještě další věc nádech humoru.

Je patrný právě v dialogu historických postav. „Film má obrovskou moc, že dokáže informace sdělovat nejen slovy. Využili jsme vtipu. Nejvíce práce zabere vymyslet scénář, aby byl film poutavý," myslí si muž.

Na posledním snímku pracovali manželé dva týdny. „Dosud jsme točili pouze venku, nyní navíc i doma v obýváku se zeleným plátnem v pozadí. Museli jsme proto nakoupit studiové osvětlení," zmiňuje Dohnal.

Je na místě zdůraznit, že jde o krátký film. Video totiž trvá jen pár minut. K vidění je na webových stránkách soutěže, kde pro ně mohou lidé hlasovat do konce března.

Dohnal si pro snímek vybral osobnosti, které se od přelomu osmnáctého a devatenáctého století významně podílely na podobě krajiny lednického parku a okolí. Pro krajináře Dohnala, který žije v Lednici osm let, je krátkometrážní tvorba koníčkem. „Časem bych se tomu chtěl věnovat ještě více," tvrdí. Před sebou už má další projekt. S kamerou v ruce zpracuje voňavé téma, jak se dostanou bylinky z Valtic až do italského Milána na letošní výstavu Expo.