Skloubit v případě zvolení poslední rok v Poslanecké sněmovně s prací v krajském zastupitelstvu podle Janulíka lze. „Nebyl bych první ani poslední. Ambici na uvolněnou funkci nemám, ale udělám to, co bude potřebovat naše hnutí," řekl Břeclavskému deníku Rovnost ke svému případnému krajskému angažmá.

Jihomoravskou kandidátku musí ještě potvrdit předsednictvo hnutí v Praze. Zda se na ní po „sparťanské kauze" objeví i jméno šéfa ANO na Břeclavsku Milana Vojty, nechtěl končící břeclavský místostarosta zatím komentovat.

Volební čtverkou bude rovněž mikulovský starosta Rostislav Koštial, který se pokusí obhájit svůj zastupitelský mandát za ODS.

současní krajští zastupitelé z Břeclavska
Jaroslav Parolek, Igor Chlup, Ilona Žišková Vágnerová (všichni ČSSD), Leopold Levák, Ludmila Živná (oba KSČM), Richard Zemánek (KDU-ČSL) a Rostislav Koštial (ODS)

O dvě příčky níže, na čísle šest, se na kandidátce KSČM nachází tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík. „Je spousta věcí v okrese, jejichž řešení by se dalo z krajské úrovně pomoci. Prvotním cílem je zvolení do zastupitelstva a pak se uvidí," podotkl Tesařík, který v současnosti sedí v krajské komisi zemědělství a venkova.

I Richard Zemánek z KDU-ČSL bude obhajovat pozici 
v krajském zastupitelstvu 
z šestého místa. „Chceme se umístit mezi třemi stranami 
s nejvyšším počtem hlasů. Osobně si myslím, že to bude boj mezi námi a ČSSD 
o prvenství," předpověděl Zemánek, který nyní zastává na kraji uvolněnou funkci předsedy výboru pro regionální rozvoj. „Je to široký obor, rád bych v něm pokračoval, popřípadě v oblasti školství," pokračoval. O konkrétních postech, o které by stál, ale Zemánek mluvit nechtěl.

Nejvýše postaveným sociálním demokratem z Břeclavska v krajských volbách bude místostarosta okresního města Jaroslav Válka. Je osmičkou. Navzdory tomu odmítl, že by uvažoval o „přestupu" na krajskou úroveň. „I kdybych ve volbách uspěl, křeslo místostarosty Břeclavi zcela jistě neopustím. Spokojil bych se s pozicí krajského zastupitele. Chtěl bych se věnovat financování sociálních služeb 
a přispět ke změně současného nastavení. Vím, jak to na města dopadá," uvedl Válka.

O tři místa za ním bude kandidovat nynější krajský radní Igor Chlup z Podivína, který se netají tím, že by v případě zvolení v načaté práci rád pokračoval.

TOP 09 schválí svou kandidátní listinu do Velikonoc. Krajské volby se uskuteční zřejmě na počátku října.