„Senzorika se zapojí do interiéru vozidla během pár minut a není tak nutné s ní nijak po nastartování interagovat. Veškeré informace sbírá automaticky. Pro detekci poruch nebo jiných dat, které umí sbírat, nejsou zapotřebí ideální podmínky,“ uvedl v úterý za společnost VisionCraft Robert Pinkas.

Řešení je podle něj navrženo tak, že senzor detekuje vozovky a jejich okolí v několika vozidlech, počítá s tím, že zachytí někde nepřesnosti, ale umí se sám poučit. „Čím častěji se jezdí, tím je přesnější. Výčet možností, jak senzor využít, nemá konce, tato chytrá inteligence se dokáže všemu doučit,“ doplnil Pinkas.

Se spoluprací jsou spokojeni i zástupci kraje. „V nejbližších dnech nás čeká společné vyhodnocení, které už teď vidím velmi pozitivně a pevně doufám, že budeme senzory v naší práci dále využívat. Vzhledem k tomu, že je v Brně veletrh URBIS, chtěli jsme se s touto chytrou technologií pochlubit i jiným správcům, myslíme si, že umělá inteligence má prostor i u nás,“ komentoval náměstek ředitele Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Milan Macháček.

Senzor nepotřebuje údržbu

Senzor svůj výsledek vyhodnotí graficky, případně mapovým podkladem a součástí pomyslného hlášení je i sada fotografií s vyznačením místa poruchy. Správce tak dostane kompletní záznam o diagnóze vozovky, místě a četnosti výskytu.

„Pro účely krajských silničářů je hlavní výhodou to, že je senzor bezúdržbový, malá krabička se nainstaluje za stínítko spolujezdce a kamerka na čelní sklo. Napájení se aktivuje nastartováním motoru. Řidič nemusí řešit vůbec nic, vše se spustí automaticky. Provoz je nepřetržitý, pokud vozidlo nezastaví,“ zdůraznil Pinkas.

Z hlediska ceny – testování bylo zcela zdarma. „Předpokládám, že pokud dojde k dohodě, bavili bychom se o paušálu pro využití v konkrétních termínech,“ dodal Macháček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bučovice ovládl pivní festival. Podívejte se, jak si ho lidé užívali

Pivní festival v Bučovicích. | Video: Deník/Stanislav Mrázek