Na trůn prestižní soutěže Král vín usedlo v pátek večer na královském koštu v mikulovském hotelu Eliška domácí Vinařství Volařík.

„Volaříci letos vyhráli všechny důležité soutěže. Ale pokaždé s jinými víny. Co kus, to perla,“ glosoval výsledky autor projektu, který mapuje a srovnává moravská i česká vína, Branko Černý.

Titul Krále vín získal Ryzlink vlašský 2010, pozdní sběr z Perné se ziskem 91,75 bodů. Z nejlepší kolepce šesti vín se těší mikulovské Vinařství Volařík dokonce podruhé za sebou, tentokrát s rekordně vysokou průměrnou známkou 87,33 bodu.

Do šestého ročníku soutěže se zapojilo 131 tuzemských vinařů. Dohromady přihlásili 915 vzorků, což je o třiadvacet více než loni. V první polovině srpna je v Mikulově hodnotilo osmnáct degustátorů.

„Hodnocení ukázalo, že ročník 2010 zdaleka nebyl tak špatný, jak se zprvu jevilo. Zejména bílá a růžová vína si díky kyselině drží vysokou úroveň. Ještě nikdy v historii soutěže nezískala růžová vína tak vysoký bodový průměr,“ všiml si Černý.

Hned ve čtyřech z šesti hodnocených kategorií slavili úspěch vinaři z Břeclavska. Soutěž růžových vín do sedmdesáti gramů zbytkového cukru ovládlo Rodinné vinařství Zdenek Polach z Velkých Bílovic s Frankovkou rosé 2010, pozdní sběr. Mezi červenými a bílými víny od sedmi do sedmdesáti gramů zbytkového cukru se prosadil Sauvignon 2010, pozdní sběr z vrbického Vinařství Leoš Horák.

V kategorii vín nad sedmdesát gramů zbytkového cukru získal nejvíce bodů Ryzlink vlašský 2009, ledové víno Martina Šebesty z Březí. A klání šumivých vín bez rozdílu zbytkového cukru vyhrál mikulovský Tanzberg se Sektem Chardonnay a Ryzlink vlašský 2007, jakostní šumivé víno.