„Slavnostní předání ocenění se uskuteční na reprezentačním Královském koštu v mikulovském hotelu Eliška. Ze zákulisí se proslýchá, že jsou na předních místech některé velmi překvapivé vzorky. Určitě je na co se těšit," usmíval se tajemně autor projektu Branko Černý, který jméno nového šampiona už pochopitelně zná.

O odpolední začátek se postará jedna z letošních novinek. Je jí workshop pro vinaře, který bude ve tři hodiny předcházet v Mikulově večernímu reprezentačnímu koštu, Zájemci se na něm mohou seznámit s novinkami na trhu pomůcek a přípravků pro vinaře a vinohradníky.

Od devatenácti hodin pak následuje slavnostní předávání ocenění vinařům.

A hodinu nato startuje ochutnávka více než šesti stovek pozitivně hodnocených vín. A také raut z rukou šéfkuchaře Miroslava Šimka, osobního kuchaře filmových a hudebních hvězd.

„Jeho umění ochutnali mimo jiné Johnny Depp, Anthony Hopkins, Owen Wilson, Jackie Chan, Samuel L. Jackson, Vin Diesel, Sean Connery, Peta Wilson, Ozzy Osborne, Rammstein, Hugh Jackman nebo Kate Beckinsale ," vyjmenoval paletu slavných jmen Černý.

Reprezentační královský košt, na němž poprvé zazní letošní výsledky, je určený především vinařům a dalším pozvaným hostům. Pogratulovat vítězům má přijet do Mikulova i malíř Kristián Kodet. Hned o den později, v sobotu, se ovšem v mikulovském hotelu Eliška koná Královský košt určený pro veřejnost.

V říjnu a listopadu pak Královské košty i Turné Krále vín objede celou republiku. Chybět nebude ani nová kniha Král Vín České republiky 2012 s přehledným hodnocením vín korunkami.

Do prestižní soutěže letos vinaři přihlásili celkem 882 vín. Členové tří odborných komisí je v Mikulově hodnotili po čtyři dny.

„Valná většina letos přihlášených vzorků je z loňské sklizně. Vín ročníku 2010 bylo velmi málo a touto dobou už jsou většinou vyprodaná. I těch několik přihlášených ale potvrdilo, že to byl ročník famózní. Vína s ročním odstupem krásně nazrála. Objevilo se ale i několik ještě starších vín," řekl zakladatel Krále vín Branko Černý.