„Paní ředitelka mi podepsala rezignaci, na všem jsme se domluvili. Z její strany také zaznělo, že tyto věci nebudou medializované, takže chci zachovat i já mediální klid,“ nechtěl starosta Oldřich Ryšavý prozradit důvod, proč Jana Kramářová odchází.

„Funkci jsem složila sama. Myslím, že každému je jasné, že k tomuto kroku jsem byla novým vedením radnice vyzvaná. A bylo prakticky jedno, jestli odstoupím sama nebo mě na nejbližším zasedání rady odvolají. Nemělo smysl tu agónii nechtěného těhotenství nějak protahovat. Interupce se také provádí v prvním trimestru,“ přiznala Jana Kramářová.

Zatím neví, co bude dál dělat. „Zvažovala jsem i takovou variantu, že bych odletěla do Španělska sbírat pomeranče. Samozřejmě ne za účelem výdělku, ale byla by to duševní i fyzická relaxace po patnácti letech intenzivní práce ve veřejné sféře,“ prozradila s úsměvem. Do nového výběrového řízení už se hlásit nehodlá.

„Nové paní ředitelce bych popřála naplnění vytoužených ambicí v hojné míře,“ netajila se Kramářová. Případného auditu hospodaření se podle svých slov neobává.

Otázka šetření

Muzeum od prvního prosince až do nového výběrového řízení povede historička a etnografka Alena Káňová, která v muzeu už řadu let pracuje.

„Rada města rozhodla o tom, že muzeum dočasně povedu. V první řadě se chci seznámit s jeho ekonomickým chodem. Už je rozhodnuté o tom, že v příštím roce dojde ke snížení dotací pro městské příspěvkové organizace. Takže musím vyřešit, jakým způsobem šetření zvládneme. Nechtěla bych jít cestou úbytku výstav a nenakupování nových předmětů, ale určitě se to dotkne vlastního provozu muzea,“ popsala své první kroky v nové funkci Káňová s tím, že musí v prosinci vyřešit i výstavní program na příští rok.

„Ze zákona mě čeká i inventarizace sbírek. Musíme uzavřít sbírky za tento rok. To musím zvládnout do konce ledna,“ uvedla Káňová, která by ráda začala získávat peníze pro muzeum například i od sponzorů.

Zda se přihlásí do nového výběrového řízení na ředitele muzea, zatím zvažuje. „Pokud poznám, že muzeum nemá kostlivce ve skříni, budu nejspíš o funkci skutečně usilovat,“ podotkla.

Jestli se o své místo mají bát například vedoucí odborů či další ředitelé příspěvkových organizací, starosta zatím prozradit nechtěl.

„Zastupující tajemník by teď měl vyhodnotit, jak jednotlivé odbory fungují. Budu po něm chtít návrh nového organizačního řádu úřadu. Z toho možná nějaká opatření vyplynou. Příspěvkové organizace mají na starosti místostarostové. Ti by mi také měli říct, zda podle jejich názoru vše funguje, jak má. Navíc máme i obchodní společnost, i tam očekávám vyjádření,“ uvedl Ryšavý.