Mezi rybáři na Břeclavsku vzbudilo negativní reakce hlavně zavedení krátkodobého rybářského lístku. Zájemci o něj nebudou muset na rozdíl od dlouhodobých dokladů v České republice skládat žádnou zkoušku. Stačí zaplatit. „Ti lidé jsou nezkušení, neumí rybařit, jdou se k vodě spíše zabavit či napít," kritizoval Jaborník.

Novinka vstoupí v platnost v příštím roce. Lístek bude platit třicet dní a má stát přibližně dvě stě korun. Český rybářský svaz odhaduje, že by o něj mohlo mít zájem asi dva tisíce lidí ročně. Zejména cizinců. „Lístek si bude moci koupit i kdokoliv neproškolený, jenž nepozná ryby. Nebude vědět, že si musí zapsat příchod či ulovenou rybu. Anebo že může sebrat za den jednoho kapra a další věci," bojí se hospodář David Hykl z břeclavské organizace Moravského rybářského svazu.

200korun má stát od příštího roku nový rybářský lístek, který bude platný po třicet dnů. Bez nutnosti zkoušky.

Držitelé tohoto lístku ovšem budou muset také rybařit podle pravidel. „Na jejich dodržování u nás dohlíží rybářská stráž, policie, správci vodních toků a Státní plavební správa. Rybář s třicetidenním lístkem nebude mít žádnou úlevu. Když poruší zákon, hrozí mu pokuta až sto tisíc korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle Milana Sedláčka z profesionální rybářské stráže nejsou kvůli novince zatím v plánu žádné speciální kontroly. „Budeme i nadále kontrolovat, jestli mají rybáři platné lístky a k tomu povolenky. Hlavně aby je měli, protože jsme zjistili, že nám tady cizinci chytají načerno," uvedl Sedláček a zmínil například Poláky.

Krátkodobé rybářské lístky bez nutnosti zkoušky už fungují například i v Rakousku. Jsou zaměřené hlavně na turisty ze zemí, s nimž nemá Česká republika uzavřenou dohodu o vzájemném uznávání dokladů. Například Němce. „Je to dobrá věc. Mohla by k nám nalákat více lidí. Rybáři sem jezdí a ptají se na podmínky pro rybolov," těší se na příliv zahraničních rybářů Marcela Čáslavová z pasohláveckého kempu Merkur u novomlýnských nádrží.