Pro Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora, což je recesistický mikrostát, který založili bořetičtí vinaři, ji vyrobil společně s kamarády uměleckými kováři Václav Bařina žijící převážně ve Spojených státech. „Vystavíme ji před sklepem autora na Dolním frejdu. Podepírat bude střechu venkovního posezení,“ vysvětluje čestný prezident Kravihorců Václav Petrásek.

Břeclavský fortel ve čtvrtek navštívily stovky studentů ale i zájemci o práci.
Břeclavský fortel láká na technické obory

Originál bude socha jen připomínat, její ztvárnění je totiž humorné. Místo, aby držela pochodeň, podepře nosný trám střechy a v druhé ruce bude držet koštýř nebo sklenici. „Autor sochy utekl v osmdesátých letech do Rakouska, když se společně s dalšími kamarády prohrabal ze sklepa v Úvalech a překonal ženijní zátaras,“ připomíná Petrásek.

Otevřené sklepyKDE: areál vinných sklepů pod Kraví horou, Bořetice na Břeclavsku
KDY: v sobotu od 11.00 do 18.00
VSTUPNÉ: 900 korun
Ve dvanácti otevřených sklepech budou připraveny speciality na grilu, z udírny a zabijačkové speciality. Součástí vstupenky jsou volná degustace a kupony na odběr vína za 400 korun.


Po čase Bařina zjistil, že lidé v zámoří mají rádi výrobky uměleckých kovářů. „Vyučil se zámečníkem a ve volnu začal dělat uměleckou kovařinu, kterou se začal později živit,“ přibližuje čestný prezident příběh autora nové kravihorské sochy.

Bařina si v Bořeticích postavil lisovnu a ubytování na rodném sklepě pod Kravíma horama. Tam vystavuje mnoho ze svých děl. „Pro Kraví horu vyrobil například i propagační panely, které jsou před sídlem vlády,“ pokračuje čestný prezident, přezdívaný „na furt“.

Petrásek i další Kravihorci se kromě sochy Svobody už teď těší i na další díla umělce Bařiny. „Chceme pracovat dál na okolí sídla vlády a zkrášlit ho. Do budoucna bychom tu rádi měli sochu velkého škůdce vinohradů z devatenáctého století, kterým byl révokaz,“ plánuje čestný prezident.

Putování za mladým vínem a odhalení kravihorské sochy Svobody začnou v jedenáct hodin dopoledne.

Ilustrační foto
Zákaz stání? Hračka pro policajty, míní bývalý zastupitel