Pár týdnů před Vánoci se ale zdá podobné varování jako zbytečné. Kravihorci totiž zažívají to, co posledních pár měsíců trápí celý svět. „Bohužel na nás taktéž dolehla finanční krize. Musím říct, že jsme skoro nad dně,“ přiznává prezident republiky Václav Petrásek, jemuž přesto na tváři neschází pověstný úsměv.

Vína, tedy republikového pokladu, je ve sklepech povážlivě málo. Platidlo – jeden kravihorec – tak ztrácí svou hodnotu. Hlavu republiky i členy kravihorské vlády kvůli tomu přepadají chmurné myšlenky. „Je to špatné, protože jsme měli v poslední době velké vydání vína,“ zadívá se Petrásek nevinně do prázdna. „Musíme tak, podobně jako jiné státy v Evropě, sáhnout k úsporným opatřením, abychom oživili ekonomiku,“ plánuje.

Prezident spolku, jemuž v posledních letech odčerpala zásoby vína účast v republikové i evropské soutěži o nejlepší obec, sáhne v tíživé situaci ke kroku, který nemá u zákonodárců ve světě zřejmě obdoby.

A jak zavelí hlava státu? Petrásek bude radikální. Chystá se na inspekci ke všem osmi ministrům, kteří budou muset povinně doplnit zásoby moku ze svého. „Pokud to nevyjde, zavedu poplatky za návštěvy sklepů. Podobně jako to udělal Julínek ve zdravotnictví,“ směje se kravihorský prezident.

Recesistické seskupení se umí ale i ve špatných časech veselit. Už v sobotu pořádá druhý ročník akce Putování za mladým vínem, které navazuje na Svatomartinskou slavnost. A zjevně se bude nač těšit.

„Podle toho, co se dozvídáme, tak nám možná ani nebude stačit oněch deset sklepů, které máme přichystané,“ zasměje se nahlas Petrásek.