„Dostali jsme dopis, že nám nepovolují umístění naší volební urny v předsálí kulturního domu, kde stála naposledy. Napsali nám, že bychom dělali agitaci, která je podle volebního zákona v tyto dny zakázána. Nevím, z čeho mají strach. Kravihorské a komunální volby vždy patřily k sobě,“ divil se kravihorský prezident Václav Petrásek.

Starosta Bořetic Václav Surman ale za rozhodnutím rady stojí. „Zákon nedovoluje reklamu kandidátů v okolí volební místnosti, která je v Bořeticích v kulturním domě. Někteří kandidáti na prezidenta zároveň kandidují i do obecního zastupitelstva. Jejich prezentace v předsálí by tedy byla v rozporu se zákonem,“ vyjádřil Surman přesvědčení.

Petráskův hlavní rival odmítá, že by vedení obce chtělo Kravihorce jakkoliv poškodit. Anebo že by radní měli něco proti recesi.

„Nic jsme nikomu nezakázali, šlo jen o přesunutí místa. Nabídli jsme Kravihorcům zasedací místnost v prvním patře. Neslyšeli na to. My ale nemůžeme riskovat zpochybnění voleb. Pokud pan Petrásek nedodržoval jako starosta zákon, nemůže chtít, abychom se chovali stejně,“ kritizoval Surman praktiky před čtyřmi lety.

Šéf recesistické republiky vinařů ovšem trvá na tom, že kravihorské hlasování by regulérnost komunálních voleb neohrozilo. „Před čtyřmi lety jsme bez problémů odvolili, kravihorská urna stála v předsálí a nikdo neměl žádné připomínky. I proto chceme podat stížnost na krajský úřad,“ překvapil Petrásek.

Po zatrhnutých volbách se Kravihorci rozhodli, že nynější vláda samozvané republiky vydrží až do poslední únorové soboty. Pak na plese schválí úřednickou vládu.