Učitelé, jenž kritizují práci ředitelky Střední vinařské školy ve Valticích Ivany Machovcové, končí. Na konci července jim vyprší smlouva. Ve snahách o změnu v dříve prestižní škole ale hodlají pokračovat.

„S koncem školního roku jsme byli informováni o ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Týká se to všech mladých pedagogů, kteří před necelým rokem nastoupili a kteří veřejně vystoupili na záchranu vinařské školy ve Valticích," uvedla jedna z nespokojených učitelek Petra Černínová.

Ze školy podle ní míří pryč sedm učitelů. „Jestli teď nastane klid, to nedokáži odhadnout. Plno lidí s tím počítá. Kantoři ale podle mě klid neplánují," reagoval krajský radní pro školství Jiří Janda.

Měl pravdu. „Nyní, když odcházíme a nikdo nás již nemůže podezřívat ze sledování vlastního prospěchu, oznamujeme, že nepřestaneme na neutěšený stav vinařské školy upozorňovat," vzkázala Černínová i za kolegy.

Ředitelka tvrdila, že jedním z motivů protestu, který vyvrcholil pochodem ve valtických ulicích, je záměrné vylepšení pracovních smluv.

Pedagogové Machovcovou veřejně zase kritizovali za způsob vedení vinařské školy, jediné svého druhu v České republice. Podle nich trpí úroveň výuky a domnívají se, že neprodloužení smluv je jen výsledkem jejich kritiky. Machovcová to odmítá.

„Museli jsme snížit stavy, protože žáků je méně. Jsou slabé populační ročníky a tento fakt se nedotýká jenom nás. Přirozeně jsem se rozhodla neprodloužit ukončené smlouvy, než abych rozvázala jiné," řekla Machovcová čtk. Dodala, že je přesvědčená, že na nižším zájmu studentů se podepsaly i nedávné protesty učitelů školy.

„Situace je dobrá k zanalyzování všech problémů ve škole. Abychom si prošli inspekční zprávu a zamysleli se nad vším. Až mi dojde nová inspekční zpráva do rukou, tak podle toho budu postupovat i já. Zatím ji ale ještě nemám," oznámil Janda.

Podle odcházejících učitelů škola funguje jen setrvačností a problémy v jejím fungování se stále více prohlubují. Zřizovatelem školy je úřad Jihomoravského kraje, na jehož představitele se část pedagogů obrátila poté, co Machovcová obhájila ředitelské křeslo.

„Chtěli bychom minimálně vyjádření hejtmana Michala Haška, který předsedal výběrové komisi, proč byla znovu zvolena paní Machovcová, přestože výsledky České školní inspekce upozorňují na řadu nedostatků a jejich prohlubování," dodala Černínová. Učitelé říkají, že absolventi vinařské školy mají špatnou úroveň, na kterou podle nich poukazují potenciální zaměstnavatelé.

Nelíbí se jim ani to, že pětaosmdesát maturantů roku bude příští školní rok na počátku nejtěžší části svého studia vystaveno výměně učitelů maturitních předmětů.

Pedagogové také tvrdí, že ředitelka žáky i učitele zastrašuje, škola nemá řádné technické a učební vybavení. Vadí jim například i skutečnosti, že Machovcová je zároveň jednatelkou společnosti Věstonické vinné sklepy a její manžel vede Vinařský fond České republiky.

LUKÁŠ IVÁNEK, JANA LANGOVÁ