VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křivánek: Kdybych byl pracovitý, byl bych dávno mrtvý

Břeclav - Při jeho charakteristice lze použít mnoho slov. Keramik, malíř, učitel, kurátor, grafik, kritik umění. Dále také veselý fejetonista, neúnavný cyklista či optimistický obdivovatel všeho živého a tekutého.

1.2.2009
SDÍLEJ:

Poštoran Karel Křivánek v lednu oslavil šedesátkuFoto: Deník/ Dagmar Fialová

Poštoran Karel Křivánek v lednu oslavil šedesátku a právě vystavuje svá díla za poslední čtyři roky v břeclavské synagoze.

Kdy a kde jste se narodil? A jaké jste měl dětství?

Narodil jsem se čtvrtého ledna před šedesáti lety Na Řádku v Břeclavi. Vyrůstal jsem ve stísněných poměrech. Maminka mě zavírala do nočního stolku a na den jsem dostával krajíček chleba a tři kostky cukru. Byt byl plný štěnic, ucholářů a netopýrů.

Vy si děláte legraci…

Já jsem nikdy v životě nelhal. Ale ne, z vyprávění svých rodičů vím, že už jako útlé pachole mě bylo možné nalézt, jak si čmárám na pytlíky od mouky nebo jiné papíry.

Takže jste se s výtvarným nadáním narodil?

Protože jsem vyrůstal v krejčovské rodině, nejdřív jsem kreslil krejčovskými křídami ma kvalitní látky. Ty mi ale odebrali a dali mi tužku a papír. A tak jsem kreslil, kreslil a kreslím až doteď.

Jakou jste vystudoval školu?

Absolvoval jsem břeclavskou žlutou školu, výtvarku mě tam učila paní učitelka Štefanová. Hned potom jsem šel doprava, na lidovou školu umění. Tam jsem chodil do výtvarného oboru, kde učila opět paní učitelka Štefanová a Mikuláš Kovařík. Paní učitelka byla výrazným představitelem moderní moravské keramiky šedesátých let. To mělo velký vliv na moji pozdější orientaci právě na keramiku. Mikuláš Kovařík to stejné. Poté jsem odešel na břeclavské gymnázium, kde jsem se věnoval životu středoškolského studenta se všemi jeho půvaby.

A potom? Jak jste pokračoval s výtvarničinou?

Pak už je to poměrně složité, byla tam spousta kliček a cest. Vystudoval jsem na filozofické fakultě teorii kultury v Olomouci a pak jsem si ještě dodělal doktorát. Mezitím jsem stále kreslil a maloval. A dá se řít, že na jedné z mých zastávek v roce 1974 jsem měl v jídelně národního podniku Gumotex první výstavu svých kreseb.

Jaký měla tenkrát úspěch?

Stál jsem v montérkách opodál a sledoval jsem, jestli se vůbec někdo bude na ta díla na stěnách dívat. Neutíkali.

Lidé vás ale znají spíše jako keramika…

Člověk se nějakou dobu hledá. V osmdesátých letech jsem maloval jako o život. Měl jsem ateliér spou s Cyrilem Urbanem a Františkem Hodonským v hospodě U Bílého beránka, kde je nyní Československá obchodní banka. A byli bychom tam doteď, kdyby ji nezrušili a nám neřekli, abychom se vystěhovali. Oba dva mí starší a váženější kolegové se přestěhovali do svých ateliérů, já jsem svůj ateliér uskladnil u tehdejšího profesora břeclavského gymnázia Rudolfa Mazorka. kde je dodnes.

Ale vždyť malujete doma ve sklepě, nebo ne?

To je pravda. Tam už se ale přes všechny ty věci nedá ani hnout. Já vždycky něco odsunu, ale je tam toho spousta. A také se na všechno s odstupem času dívám. To je důležité, abych si uvědomil, co mám někam rozvinout, a co už třeba nemám dělat.

Kdy jste se dal na keramiku?

Ještě než jsem se oženil, měl jsem silnou potřebu třetího rozměru. Poslední obraz jsem namaloval někdy v osmdesátých letech. A pak už nastala éra, kdy jsem deset let intenzivně dělal kreamiku. Úplně mě posedla. Tak jsem se od legračních postaviček ptáků, koček a všeho možného dostal až k něčemu snad trochu serióznějšímu. Ke keramické plastice, reliéfům, experimentoval jsem se střepy, kysličníkem a vším možným.

Proč vlastně ten zlom nastal?

Tenkrát mě fascinovala možnost třetího rozměru, plastičnost, tvárnost materiálu, řemeslo, které je jedno z nejstarších po prostituci. V té době se také hodně začal projevovat zájem o pravěk, takže se mi to tam všechno nějak dostávalo. A nějakým finálním závěrem byly věci, které jsem vystavil v roce 2002 v Galerii výtvarných umění v Hodoníně. A velký kachel, který je ve vestibulu hotelu Akademie ve Velkých Bílovicích. Keramika se mi čím dál víc začala stávat takovými hliněnými obrazy. Miluji barvy, takže jsem vše barvil, glazuroval, ty reliéfy byly plošší ryté. A najednou, když jsem byl připravený, že budu dělat nějaké větší formáty, se to všechno zlomilo. Poštorenskou keramiku koupil jiný majitel, postupně utlumoval její výrobu, takže už jsem ani technologicky nemohl dělat to, co jsem chtěl.

Jak jste na to reagoval?

Do jisté míry mě to zarmoutilo, ale věci na výstavu v roce 2002 už jsem měl připravené. Tak jsem začal malovat pastely a velké kresby. Najednou jsem dostal zase chuť malovat. Zjistil jsem, jak skvělé jsou akrylové barvy.

Co děláte ze všeho nejradši?

Nejradši nedělám nic. Kdybych byl pracovitý a systematický, tak už bych byl možná dávno mrtvý.

Jak jste se dostal k učení na umělecké škole v Mikulově?

Odešel jsem z okresního úřadu, kde jsem pracoval na odboru kultury. A dostal jsem nabídku, jestli bych nechtěl učit. Tak jsem se jí chopil a patnáct let jsem jezdil do Mikulova. Mezitím jsem samozřejmě stále psal texty, otevíral výstavy, psal fejetony, odborné články, něco vyšlo v knihách. A také oddávám. Někdy se mi stávalo, když jsem jezdil do Mikulova, že lidé zastavili a říkali: „My vás známe, vy jste nás oddával.

Je o vás známo, že jste do školy v Mikulově jezdil roky stopem. Proč?

Každý má rád jinou formu adrenalinu. Je pravda, že někdy mi bylo ouzko. Ale zase to vynahradilo to, že jsem byl stále ve styku se spoustou lidí, mohl jsem poslouchat jejich příběhy a zhodnotil jsem to ve svých fejetonech, které píšu pro týdeník Nový život. Když to tak teď počítám, za celou dobu už jsem pro různé noviny napsal okolo pětistovky fejetonů.

A baví vás to ještě? Kde berete nápady?

Fejetony jsou zase teď můj adrenalinový sport. Řeknete si, však co, času dost. Ale najednou už někdo z redakce volá, že čeká na fejeton. A musím zabrat. Termín, to je inspirace úžasná. A taky víno, ženy, zpěv, léto, zima, můj pes a kolo. No prostě všechno možné.

Co vás inspiruje u obrazů?

To je tak. Když člověk maluje už několik let, tak si vytvoří určitý okruh témat a motivů, ke kterým se cyklicky vrací. Je to krajina, figury, lidé, vzpomínky na ty, kteří tou krajinou šli. Jsou to také ikarové, andělé a ptáci. Zkrátka většina té létající havěti je mi velice blízká. Asi tím, že se jmenuju Křivánek a chybí mi na začátku jen to „s“, tak mám velkou touhu letět a vnášet se. Ale protože jsem strašná máčka, tak vždycky, když letím letadlem, čekám, že vyšlehnou plameny a zřítím se dolů.

Víte, u koho skončila všechna ta vaše díla?

Že bych se vždycky večer zadíval do dálky a řekl si: Ano, jak je ti moje keramiko ve Spojených státech, v Austrálii, jak je ti v severských zemích? Co ti Rakušané s tebou udělali? Vůbec to neeviduji. Ale nic ještě nemám v Africe a ani u Eskymáků.

Jak jste se dostal k Sdružení břeclavských výtvarníků?

Jednoduše. Byl jsem u jeho založení. Jsem také členem Sdružení brněnských keramiků, Unie českých výtvarných umělců, neformálního sdružení poštorenských výtvarníků.

A co vaše současná práce v břeclavském muzeu?

Našel jsem práci, která mě baví, naplňuje mě, je tady kolektiv lidí, se kterými se dobře spolupracuje.

Teď jste oslavil kulaté narozeniny. Jaké máte přání do dalších let?

Rád bych na tomto světě nadělal ještě dost blbostí.

Autor: Dagmar Fialová

1.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 20.6.2018 - příjem a výdej zboží, jeho rozvoz, obsluhování zákazníků, práce s VZV. I ZŠ, ŘP sk. B, znalost práce na PC (Word, Excel), průkaz VZV podmínkou nebo nutno doplnit oprávnění, flexibilita, příjemné vystupování. Nástup dle dohody. KONTAKT: Brátová Lucie, tel.: 603 369 819, e-mail: compo@compo.cz, Místo výkonu práce: Rakvice. Pracoviště: Compo spol. s r.o. - provozovna, Luční, č.p. 910, 691 03 Rakvice. Informace: Lucie Brátová, +420 603 369 819.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci POMOCNÝ UKLÍZEČ/UKLÍZEČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 1.6.2018 - úklidové práce. I základní vzdělání, i bez praxe. Dvousměnný provoz s pružnou pracovní dobou. KONTAKT: Honcharov Pavlo, tel.: 775 341 111, e-mail: stelaiv@seznam.cz, Místo výkonu práce: Mikulov. Pracoviště: Družstvo žovtneva - pracoviště /frigonova/, Nádražní, č.p. č.e. 607, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Pavlo Honcharov, +420 775 341 111.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR/OPERÁTORKA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: 21.7.2017 - výroba spojovacích komponentů pro automobilový průmysl, provádění ručních montáží nebo obsluha strojů a výrobních zařízení. I ZŠ, i bez praxe, manuální zručnost podmínkou, zodpovědnost. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. KONTAKT: Malinovská Ivana, tel.: 519 440 344, 734 346 351 (9-14 hod.), e-mail: kariera.cz@normagroup.com, Místo výkonu práce: Hustopeče. Pracoviště: Norma czech, s.r.o., Havlíčkova, č.p. 540, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Ivana Malinovská, +420 519 440 344,734 346 351.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 19.6/8.3.2018 - řidič nákladního vozidla, zavážení staveb. Min. vyučen, obor automechanik výhodou - ne podmínkou, praxe 2 roky, ŘP sk. C, karta do digitálního tachografu, profesní průkaz, platné psychotesty. Prac. doba 7.30 - 16.00 hod. KONTAKT: Buzovská K., tel.: 774 704 956, info@tlak.smolik.cz, Místo výkonu práce: Břeclav - Poštorná. Pracoviště: Tlak smolík s.r.o. - provoz břeclav - poštorná, třída 1. máje, č.p. 106, 691 41 Břeclav 4. Informace: K. Buzovská, +420 774 704 956,info@tlak.smolik.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na vypracování strategie sportu mají jihomoravské obce čtrnáct dní

Ilustrační foto: Deník

Podezřelé dotace pro tělovýchovu: v odposlechu mluvili i o Hustopečích

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Hokejky pro Kluka Puka: do Mikulova míří Lavický i hráči z NHL

Mikulov – Znovu po roce se sjedou hokejisté NHL a další známé osobnosti do Mikulova na Břeclavsku, aby pomohli dobré věci. Hokejový útočník Jakub Voráček totiž pořádá třetí ročník charitativní akce Hokejky pro Kluka Puka, která se uskuteční v sobotu v areálu FC Pálava Mikulov, jehož brány se otevřou v deset hodin dopoledne.

Jako v Itálii. Za rok sklidí pěstitel z Přibic až metrák fíků

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Osm keřů fíků roste na zahradě Miroslava Effenbergera z Přibic na pomezí Břeclavska a Brněnska. K zálibě se dostal asi před pětadvaceti lety díky svému strýci. Středomořskému ovoci se v obci daří. „Každý rok mám úrodu asi padesát kilogramů až metrák plodů. Letos může být ještě vyšší,“ odhaduje Effenberger. Podobných nadšenců podle něj rok od roku na jižní Moravě přibývá.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT