„Tuto možnost jsem nabídl břeclavské radnici. Mám sice i možnosti založit jej jinde, ale chtěl bych jej mít v Břeclavi. Jsem totiž patriot,“ usmíval se Kříž, který už nabídku městu skutečně předal.

Podle něj by se nejednalo jen o přechodnou výstavu. „Pro muzeum si umím představit jako vhodnou opuštěnou budovu v bývalém autokempu v Břeclavi. A to i díky velkému pohybu turistů,“ nastínil možnost, kde by jeho sbírka rádií mohla najít dočasný domov.

Poprvé představil Břeclavským sbírku před dvanácti lety. Tehdy výstavu uspořádala městská organizace Tereza. „Jednalo se o část mojí sbírky a část dodal i můj kolega Martin Tománek z Moravského Žižkova. Výstava se konala na jižní tribuně zimního stadionu,“ zavzpomínal na první ukázku svého koníčku široké veřejnosti.

Původně měl Kříž doma více než čtyři sta rádií. Nikdy je však pořádně nespočítal a nevedl si ani žádný katalog. „Pro nedostatek místa a po vytřídění podle značek, o které mám zájem, jich zbylo kolem dvou set. Sbírání historické radiotechniky se věnuji od roku 1999 a od roku 2002 jsem členem Historického radioklubu československého,“ prozradil.

Mezi jeho rádii se najde podle jeho slov i několik unikátů. „V posledních letech se věnuji doplňování řad určitých výrobců a sbírání unikátů. Každý ze sběratelů preferuje své oblíbené výrobce a za unikáty pokládá své oblíbené exponáty. Jeden však mohu jmenovat. Je to Telefunken 340 WL z roku 1931, který je pravděpodobně jediný v České republice,“ dodal s tím, že některé elektronkové radiopřijímače lze získat velmi levně nebo úplně zadarmo. Problémy nastávají s místem uskladnění sbírky, dílnou pro restaurování rádií a příslušenství.