Ačkoliv ekonomická krize pronikla téměř do všech oborů, podnikatel ze Šakvic tvrdí, že se jí úspěšně vyhýbá. „Zatím jsme jí nepocítili," přikývl Franc. I proto si může dovolit daleké cesty, zájem zákazníků o vycpaná zvířata ze všech koutů planety je totiž stálý. Polovinu tvoří lidé ze zahraničí, některé kusy z jeho dílen mají ale i lidé z břeclavského regionu. Ceny se přitom šplhají do desítek tisíc korun.

„Momentálně děláme medvěda, daňka, muflona a leoparda," vyjmenoval Franc zvířata, která brzy poslouží jako výzdoba pro movité zákazníky.

Desítky zvířat momentálně připravují zaměstnanci preparátora Radomíra France ze Šakvic. Jeden si brzy odveze například lva, kterému ještě včera chyběl podstavec. Na tom už naopak stál leopard. „Výroba podstavce trvá asi den," oznámil jeden z Francových zaměstnanců David Mikulica (na snímku vpravo), který měl ten leopardův na starosti.

Stálá expozice: chybí prostory

Když člověk do Francova království vstoupí, uvítá jej zhruba třímetrový krokodýl nilský pocházející ze Zimbabwe. Zvíře s drtivou silou čelistí je v oblibě. Minulý týden „odešly" k zákazníkům tři, letos už dohromady deset.

„S některými klienty jsem byl na jejich lovu, jiní tam byli sami," podotkl Franc. Dopravit pak zvíře je ovšem obtížné: půlroční karanténa, vysušení, dokumentace. „Je toho dost," přikývl podnikatel.

Desítky zvířat momentálně připravují zaměstnanci preparátora Radomíra France ze Šakvic. Vzájemnou spolupráci si pochvaluje šakvická starostka Drahomíra Dirgasová. „Je to jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v obci. Navíc šíří jméno obce v zahraničí. Mám pro něj jen slova chvály. Umožňuje navíc dětem exkurze, takže se třeba na vlastní oči přesvědčily, jak vypadá slon," reagovala Dirgasová.

Podle ní těží ze zakázek preparátorské firmy také folklorní soubor Hanýsek. Zda ale v Šakvicích vznikne plánovaná stálá expozice zvířat, je zatím nejasné. „Pokud vím, nejsou k dispozici vhodné prostory. Bohužel ani obec nemá takové místo, které by tomuto záměru vyhovovalo," dodala starostka.

Pro France bylo preparování nejprve koníčkem, který se poté změnil v zaměstnání. Díky firmě nyní živí skoro dvě desítky lidí.

Desítky zvířat momentálně připravují zaměstnanci preparátora Radomíra France ze Šakvic.