Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky ZDE

Právě startujeme v Břeclavském deníku nový seriál. Ve spolupráci s vedoucím břeclavského Dopravního inspektorátu Jiřím Machem v něm budeme každé úterý postupně představovat nebezpečné křižovatky a silniční úseky na Břeclavsku, kde dochází k tragickým nehodám.

Zároveň se budeme snažit poradit, jak se v těchto místech chovat. První díl je věnován břeclavské křižovatce u tří supermarketů – Billa, Penny Market a Lidl.

„Jedná se o jednu z nejproblémovějších křižovatek ve městě. Intenzita provozu je tady větší než kdekoli jinde. Ostatní křižovatky se světelnou signalizací v Břeclavi nejsou až tak zatížené,“ říká Jiří Mach.

Hlavní problém: Řidiči odbočující z třídy 1. máje k obchodním centrům jsou povinni dát přednost nejen chodcům, kteří mají zelenou, ale také cyklistům jedoucím v přímém směru po hlavní ve vyhrazených cyklistických pruzích. Světelná signalizace totiž platí shodně pro auta i cyklisty. Ne všichni řidiči ale vědí o tom, že musí dát při změně směru lidem na kolech přednost.

Počet nehod: V Břeclavi registrovala policie za celý loňský rok jedenáct nehod s cyklisty. Na počet kol, které po městě jezdí, to není zase tak mnoho. Většina případů šetřených policisty ovšem mívá tragické následky. Důkazem je nehoda z minulého úterý, kdy odbočující nákladní auto srazilo právě u Billy šestačtyřicetiletou cyklistku. Nepřežila.

Doporučení: Řidiči by měli mít na paměti, že při odbočování z hlavní silnice musí dát přednost chodcům, ale i cyklistům. Ti by ovšem na to, že mají přednost, neměli bezvýhradně spoléhat. Je dobré, aby cyklisté před touto křižovatkou zpomalili a sledovali, jestli je odbočující řidiči vnímají a zpomalují. Problémem totiž zejména v zimním období mohou být zamrzlá nebo zamlžená zpětná zrcátka. Na druhé straně ovšem mohou ke kolizi výrazně přispět i neosvětlení cyklisté, které po setmění řidiči jednoduše neuvidí. Velmi nebezpečná pro všechny je tady také jízda na červenou.

#nahled|https://g.denik.cz/68/ad/krizovatka_billa_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/68/ad/krizovatka_billa.jpg|Břeclavské křižovatka u tří supermarketů – Billa, Penny Market a Lidl. Jedná se o jednu z nejproblémovějších křižovatek ve městě. #
Návrhy a řešení: Dopravní inspektorát připravuje speciální elektronické tabule, které by měly upozornit na problém křížení odbočujících aut s dráhou cyklistů. Pokud se na ně najdou peníze, objeví se na průtahu Břeclaví. Ke snížení nebezpečnosti křižovatky u Billy by přispěl i obchvat města v kombinaci se stavebními úpravami, které by oddělily cyklisty od aut. Dobrým, ale současně dost drahým a projekčně náročným řešením by bylo také přebudování křižovatky na kruhový objezd.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo silnici? Pište na breclavsky@denik.cz