Na nebezpečné a nepřehledné křižovatce v polích mezi Hustopečemi a Šakvicemi už vyhasl nejeden lidský život. Teď má dostat zbrusu nový kabát. Firma Korfil, která u Hustopečí staví výrobnu na bioetanol, ji chce přebudovat na kruhový objezd.
„My s tím nemáme v podstatě nic společného, bude to samostatná investice firmy Korfil. My jsme pouze zpracovali studii z pohledu dopravy,“ uvedl vedoucí břeclavské Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík.

Pro Korfil, který staví svou továrnu na bioplyn východně od zinkovny Sigma, bude křižovatka představovat hlavní příjezdovou trasu. „Celý projekt budeme financovat sami, je to nutná součást příjezdové cesty k závodu na výrobu bioetanolu, který se bude řadit k největším na světě,“ přiblížil vedoucí inženýr projektu Pavel Langar.

Křižovatka se v kruhový objezd změní asi za půl druhého měsíce. „Začneme sedmého července, žádné uzavírky ale neplánujeme. Uděláme provizorní panelový objezd, takže to dopravu nijak neomezí,“ sdělil Langar. Korfil do nové bioplynky proinvestuje více než miliardu korun. Fungovat by měla už od začátku příštího roku. Už nyní je hotových asi osmdesát procent stavebních prací.

Z pohledu policistů kruhový objezd napomůže k větší bezpečnosti v daném úseku. „Kruhový objezd je vždycky užitečný. Řidiči musí snížit rychlost, takže pak ani dopravní nehody nejsou tak tragické. Sníží se počet mrtvých i vážně zraněných,“ potvrdila mluvčí břeclavského policejního ředitelství Kamila Haraštová.

Podle jejích slov na křižovatce mezi Hustopečemi a Šakvicemi havarovalo za poslední dva roky hned několik řidičů, kteří zákeřnost zatáčky podcenili. „Od začátku tohoto roku jsme tam šetřili už dvě nehody, loni byly dokonce čtyři,“ upřesnila Haraštová.