Na řadu přichází i tradiční moravská beseda, letos moravská. Pro některé návštěvníky je tento výběr tanců možná trochu netradiční. „Překvapilo mě, že tady letos tančili moravskou besedu, protože u nás byla česká. Ale co mě překvapilo nejvíc, byl jejich křížový pochod a následující mazurka. My nic takového nemáme," komentuje dění členka přespolní chasy.

Tady ale neobvyklost nekončí. Více nám to přibližuje jeden ze členů Charvátské chasy, Ondřej Kober.„ My tady letos máme jen dvě stárky. Ono to funguje tak, že máme většinou dva kluky, ale když to odmítnou, tak si zvolíme holky. Nemáme dva páry, jak je to obvyklé jinde. Vlastně, stárka mi teď říkala, že zvolení proběhne za chvíli,“ upozorňuje.

A skutečně, asi o půl hodiny později volí přímo na tanečním parketu. Po chvilce domlouvání už je znám výsledek – na tento rok převezmou vedoucí roli dva chlapci.

Dosluhující multikáru nahradilo nové víceúčelové auto. Městské služby Hustopeče jej mohou využívat celoročně.
Údržba města? S opravou chodníků i odmetáním písku pomůže nové auto

Následný verbuňk odmění diváci bujarým potleskem. V publiku převažuje spíše starší generace. Podívat se přišli prarodiče podporující svá vnoučata a rodiče, kteří se přišli podívat na své potomky. K vidění je i několik bývalých členů chasy v mužáckých krojích.

Nechybí zde však ani přátelé krojovaných nebo členové přespolních chas. Ostatně popularita chasy i jejích akcí poslední dobou stoupá, jak nám potvrdil i Kober. „Od mého příchodu, zhruba v roce 2013, máme čím dál tím víc lidí. Letos jsme dokonce měli poprvé čtyři kolečka, a ne tři," říká.

Okolo desáté hodiny se začínají prodávat lístky do tomboly, poslední kusy si lidé rozeberou už během půl hodiny. Mezi cenami nechybí tradiční věci, jako je víno či různé balíčky, najde se tu ale i několik méně obvyklých předmětů. Například prací prášky nebo malý keřík v květináči. Hlavním výhrám vévodí elektrický grill, venkovní kamera spolu se strunovou sekačkou.

Celá akce trvá do časných ranních hodin, někteří členové chasy odcházejí dokonce až po šesté.

Brněnští strážníci.
Mladí strážníci? Jen v Brně. Chyběla by jim autorita u lidí, zní z okolních měst

REBEKA ZIKMUNDOVÁ