A situace na dalších místech, kde platí stav nebezpečí? V Bulharech, kde je riziko největší, pokračují práce u nestabilního sva­hu.

Ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán informoval, že tam v pondělí dopoledne položili poslední betonové panely provizorní cesty k sesutému svahu.

Odpoledne pak v Bulharech podle plánu začalo navážení kamene a vlastní zpevňování svahu. „Odstraňujeme stromy a křoviny ve vodě, povoláni byli i potápěči z Hlučína," upřesnil postup Pelikán.

Zasahovalo 222 hasičů

Ve Strachotíně zase odborníci dokončují geologický průzkum. Evakuovaní obyvatelé se vrátili do svých domů již v sobotu. Po odbagrování zeminy ze svahu. „Předpokládáme, že by se v tomto týdnu mohl na území obce zrušit stav nebezpečí," doplnil hejtman.

Krajský policejní ředitel Leoš Tržil oznámil, že policie dál střeží uzavřená území a prostory záchranných prací. Bude dohlížet na dodržování omezení na silnici mezi Strachotínem a Pouzdřany, kde je zakázaný vjezd aut nad 7,5 tuny.

Z krizového štábu zazněly i první souhrnné informace.

Celkově zaměstnaly následky přívalových dešťů na nejvíce postižených místech Břeclavska zhruba pět set lidí.

Dosud bylo nasazeno třiadvacet jednotek hasičů, a to dobrovolných i profesionálních. Jde o 222 zasahujících hasičů. Na území vyrazilo šestadevadesát kusů techniky.

V oblasti se pohybovalo 205 policistů, do prací se navíc zapojilo dalších 90 pracovníků krajského úřadu, obcí, neziskových organizací a dalších institucí.

Podle Haška kraj zatím zaplatil za záchranné práce více než tři miliony korun. „Další tři miliony tvoří dotace pro obec Dolní Věstonice na vybudování provizorní komunikace do Pavlova," připomněl muž, který stojí v čele krizového štábu.