Výrazně nalíčené dívky v sukýnkách sahajících sotva pod zadeček na vysokých jehlových podpatcích a muži v mnohdy jasně barevných tričkách s nejrůznějšími potisky držící v ruce nezbytný doplněk, energetický nápoj. Tak to od sobotní třinácté hodiny vypadalo na národopisném stadionu ve Tvrdonicích. Letos vůbec poprvé se totiž v tamním folklorním stánku konal taneční maratón. A to hned čtyřiadvaceti­hodinový.

„Je pravda, že takovou party jsme tady ještě neměli. To ale neznamená, že stadion slouží pouze folkloru, jak si i někteří obyvatelé Tvrdonic myslí. Letos jsme tady měli už potřetí Motohody na Podluží, kdy areál na celý víkend obsadili motorkáři. Stejně tak se tady konala už řada koncertů, vystupoval zde například Čechomor nebo ještě před revolucí Olympic. Pořádáme tu i letní kina. Na to ale asi někteří už zapomněli,“ vyjmenoval tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík, jenž si je vědomý, že mnohým obyvatelům taneční akce přidělala nemalé vrásky na tváři.

Jak přiznal, i v něm vyvstaly ještě před schválením akce jisté pochybnosti. „I já jsem měl trošku strach. Pořadatelé jsou však z Tvrdonic. Ujistili mě, že budou dbát na dodržování pořádku, že nebudou prodávat mladistvým alkohol nebo psychotropní látky. Je to taková zkouška. To ale neznamená, že k těmto účelům chceme národopisný stadion využívat za každou cenu,“ řekl starosta.

Žádné oficiální stížnosti kvůli čtyřiadvaceti­hodinové party se k němu ale nedostaly. „Někomu se ty písničky líbí, jinému ne. Chápu, že starším to nic neříká. Mnohým může vadit i hluk. S tím je to však těžké. Hodně záleží na povětrnostních podmínkách. Stává se, že lidé v blízkosti stadionu nic neslyší a ti, co bydlí dál jako třeba já, mají pocit, že jim bubny duní na dvoře,“ usmíval se Tesařík.

Podobně jako on smýšlela i trojice tvrdonických důchodkyň, která v sobotu odpoledne posedávala v průčelí jednoho z tamních domů. „Je to zvláštní a nevídané, že se na národopisném stadionu koná něco takového. Taková akce by měla být někde bokem, za obcí. Je ale pravda, že se tady konávají motorkářské akce, jsme na to už zvyklí. Teď jsme spíš zvědavé, co se tady bude dít, kdo pak uklidí ten nepořádek,“ shodly se důchodkyně s tím, že nejhorší podle nich bývá noc.

Podobnými myšlenkami jako Tvrdonští se však nezabývali účastníci non stop party. „Jsme s bratrem z Prostějova, nedaleko odsud ale pracujeme, proto jsme se rozhodli toho využít a na tuto akci přijet. No a hodláme vydržet celých čtyřiadvacet hodin. Máme nějaké zkušenosti z techno party u Hradce Králové, tak snad to zvládneme. Věřím, že ano, tuhle hudbu totiž miluji,“ usmíval se v sobotu František Dvořák dřímající v ruce půllitr.