Studentky klobouckého gymnázia Hana Kinclová a Martina Páleníková sem přišly obhajovat svou práci zabývající se historií a vývojem morkůvského kroje, a jak jinak, než v kroji samotném.

„Přišlo mi trochu líto kluka, který obhajoval svou práci před námi, když jsme totiž vešly do sálu, okamžitě jsme přebraly pozornost všech přítomných, včetně předsedy poroty. Třpytící se hanáckoslovácký kroj, do kterého jsem Martinu oblékla, všechny zaujal. Když jsme pak vstoupily na pódium, spustil se obrovský aplaus,“ takto vypráví o pátečním úspěchu jedna z dvojice studentek Hana Kinclová. Pro obě děvčata to prý byla příjemná odměna za důkladnou půlroční práci, kterou porota ocenila krásným třetím místem v silné republikové konkurenci.

To, že si děvčata vybrala téma historie kroje, není vůbec náhoda, folklórem totiž žijí od dětství. „Do krojů se oblékaly naše babičky i maminky a my chodíme v kroji od malinka. Vždycky jsme se těšily, až budeme chodit za stárky. Teď stárkujeme už třetím rokem,“ uvedla Hana.

Práce obnáší ale ještě hlubší podtext. „Nelíbí se nám všeobecné nevědomí o tom, jaká byla původní podoba kroje. Každý říká, že ten současný, který nosíme, vypadal vždycky takhle. Ale ani paměť našich babiček přece nesahá tak daleko, a když jsme ukázaly litografii z roku osmnáct set třicet šest, na které je kroj zobrazený, nevěřily tomu ani ty naše babičky,“ usmívá se Hanka.

Práce obou děvčat měla téměř detektivní charakter, ale přinesla cenné informace z historie. Současné kroje prý většinou nabyly na pompéznosti a třpytivých doplňcích. Ten původní byl prý mnohem skromnější. „Ten náš morkůvský kroj naštěstí není tak silně poznamenaný přezdobeností jako jinde,“ shrnula závěry etnografického výzkumu Hana Kinclová.

Své poznatky konzultovaly studentky s odborníky, například se Soňou Nezhodovou z hustopečského muzea. Oporou jim byla také učitelka gymnázia Renata Pilařová či tvůrkyně krojů z Těšan Marie Horáková.

Tiskový materiál s fotografiemi i kompaktní disk s videozáznamy chtějí studentky zapůjčit Obecnímu úřadu v Morkůvkách, aby se s původní podobou a vývojem kroje mohl seznámit každý.

malé zamyšlení