Blikající policejní vozy, všudypřítomní strážci zákona i místní strážníci. Posunky rukou naznačují cyklistům i řidičům osobních aut že tudy, přes náměstí, pro tuto chvíli cesta určitě nevede. Z nevěřícných a zamyšlených pohledů turistů se dá vyčíst, nač asi myslí. Ne, do dřívějšího letního sídla Lichtenštejnů nepřijel kníže, a ani se tady cestou skrz republiku nezastavil prezident. „Bude zde procházet krojovaný průvod, vezměte to tímto směrem, prosím,“ uzemňuje trpělivě jejich bujnou fantazii jeden ze strážníků.

Jaroslav Kopecký sklízí se svým kombajnem pole velkoněmčičského družstva Zemos.
Kombajn? Splněný sen a relax od běžné práce, popisuje sklizeň na jižní Moravě

Jedna, dvě, tři a k tanci před radnicí vyzývají první tóny rohatecké Slovácké kapely Romana Horňáčka. První stárku v kole vytáčí starosta Straškrába. „Nikdy jsme ještě takový průvod neviděli. Jsme nadšení a moc se nám to líbí. Kroje jsou krásné, ale děvčata, ta jsou ještě krásnější!“ usmívá se Slovák Miro, který si v Lednicko-valtickém areálu užívá dovolené se svojí manželkou Ankou.

Ta na něj naoko káravě pohlédne. „No co? Ty se dívej na kroje, já se budu dívat na ženy v nich!“ nenechává se vyvést z míry vtipálek.

Zdroj: Deník/Uva Haghofer

Společně vzpomíná sympatická dvojice na tradiční krojové zvyky ze Slovenska. „Jsme od Trenčína, také tam máme kroje, ovšem hody se tam nijak zvlášť neslaví. Já jsem z Nitry, když jsem býval mladý, hodovalo se u nás až tři dny. Hody byly spojené s poutí. Dokonce se v noci chodívalo i modlit do kostela. Všude bývaly prodejní stánky se samými dobrotami. Byla to moc pěkná a velká tradice. Stejně tak jako dožínky. Na hradě, na sídlištích, zkrátka celé město toho bylo plné,“ vypráví Miro.

Sklepník s pojízdnou osvěžovnou

V mezičase opět na chvíli hudba ztichla. Krojovaní, kteří si sotva odpočinuli od ostrých slunečních paprsků, se aspoň na okamžik míří schovat do stínu radničního podloubí. Nejvíce pozornosti na sebe v tu chvíli strhává stylově oděný sklepník se svojí pojízdnou osvěžovnou, jejíž vzhled podtrhují folklorní motivy. „To je nápad! A podívejte, na tom vozíčku má i chladící box. Měli bychom se nechat inspirovat,“ chválí na dálku jeden z přihlížejících v davu.

V židlochovickém komunitním centru se uskutečnila výstava krojů. Židlochovický sváteční kroj svobodného páru.
V Židlochovicích vystavili kroje. Podívejte, jak vypadá sváteční nebo pracovní

Chasa, které s organizací vypomáhá vedení obce, se pomalu řadí k odchodu. Čeká ji průvod obcí a následná zábava pod májkou. „Hodová tradice u nás roky nebyla. Pomaličku se začala obnovovat asi před patnácti lety. Tehdy jsme ale neměli ani svou chasu, vypomáhali nám krojovaní ze sousedního Hlohovce. Zpočátku tedy bývaly hody jen v menším měřítku. Až asi před devíti lety se sešla konečně naše lednická chasa. Ti velcí, které tady dneska lidé obdivují, začínali už v pěti letech ve školce. Tradice to tedy není zatím nijak velká, ale myslím, že jim to jde moc hezky. Jsme na ně pyšní,“ podotýká lednický starosta. Protože ne všichni z chasy vlastní kroje, pomáhá s jejich vypůjčováním i placením obec.

A jaké že jsou hody v jedné z turisticky nejnavštěvovanějších obcí v republice? „Stejné jako všude jinde na jihu Moravy. Cizinci a turisté nám až tak nevadí. Jsme schopní náměstí na chvíli zavřít a myslím, že i oni tuhle akci ocení a mají z ní zážitek. Třeba ani nepočítali, že tady něco takového uvidí,“ usmívá se Straškrába.