Z pódia se ozývají první hudební tóny a krojované páry Hustopečské chasy nastupují slavnostním pochodem na parket. Přidávají se k nim i přespolní hosté z Tišnova a společně tančí českou besedu. Ples je zahájen.

Tančí už všichni, juchání stárků provází dechová hudba Sokolka ze Šakvic, zpěv se rozléhá sálem za doprovodu cimbálové muziky Lašár. „Návštěvnost je dobrá, přišlo téměř sto sedmdesát platících hostů a k tomu krojovaní z blízkých i vzdálenějších obcí,“ je spokojená jedna z hlavních organizátorek Magdaléna Dybová.

Hospodský kvíz
Hospodský kvíz z Londýna zaujal i Jihomoravany

Plno je i u baru v předsálí, kromě vína tu stojí fronta i na pivo a limonádu, které letos poprvé čepují barmani do vratných kelímků s logem chasy.

V sále je živo, je slyšet oblíbený tanec Zpěv skřivana a konec plesu patří i dětské písničce káčátko. Jen neradi se hosté rozchází domů. Šťastlivci si s sebou odnáší i novou televizi, lahve s vínem nebo směs do ostřikovačů, které vyhráli v tombole.

Lucie Bílá
Na vinobraní přijede Lucie Bílá, Wohnout i The Tap Tap

Spokojený je i první stárek Jiří Gajda. „Lidí dorazilo dost, vypadali, že se baví, nevyskytl se žádný závažný problém. I přes starosti organizováním jsme si ples užili,“ hodnotí nad ránem krojovou zábavu.

Víkend v krojích však v Hustopečích nekončí. Už v neděli odpoledne se sál kulturního domu plní znovu. Tentokrát se do krojů nastrojily děti. Přichází v doprovodu pyšných rodičů.

Boží muka před opravou.
Nový nátěr, stříška i kovový kříž. Město nechalo opravit Boží muka

Tón udává opět dechová hudba Sokolka a na parket nastupují malí tanečníci a tanečnice z dětského folklórního souboru Krajcárek. Rodiče, babičky i dědečky dojímají moravskou besedou. Po volné zábavě přichází na řadu sólo s balónky a netrpělivě očekávané losování tomboly. Úspěch mají vstupenky do aqualandu, kina ale třeba i poukazy na párek v rohlíku. „Všichni působili spokojeně a mnozí vydrželi až do konce,“ zhodnotila za organizátory z Hustopečské chasy Magadaléna Dybová.