Už čtvrtý ročník akce nabízí opět pestrou škálu vzorků. Několik desítek účastníků si může vybrat, zda ochutnají hruškovici, meruňkovici, slivovici, broskvovici, mišpulovici, oskerušovici, třešňovici, mirabelkovici či jiné „tekuté ovoce". „Máme tady vzorky z Valticka a okolí. Protože jsme především vinařský kraj, tak se koštování pálenek teprve pomalu rozjíždí, ale už se dostává čím dál více do povědomí lidí," pochvaluje si pořadatel Jiří Foukal.

Zapojí se Rakušané

Ten by rád udělal z koštování pálenek tradici. „Do našeho kraje to prostě patří. Navíc máme velké plány do budoucna. Příští rok bude košt v Lednici pod naším patronátem společně s profesorem Borisem Krškou. Přesné místo konání zatím plánujeme, ale nejspíš zvolíme konírnu. Bude to velká akce, chceme, aby to jeden rok bylo ve Valticích a pak zase v Lednice a tak dále. Další valtický ročník nejspíš doplní i vinaři z Rakouska," prozrazuje Foukal.

Velkou pozornost vzbuzuje tentokrát hlavně mišpulovice. Pochutnává si na ní i Jiří Marek z Podivína. „Na této akci jsem vlastně podruhé. Už jsem vyzkoušel a srovnal více vzorků meruňkovice i hruškovice. Nejvíce mi však chutnala nejspíš mišpulovice, kterou tady zkouším vůbec poprvé. Nikdy jsem ji nepil, ale chutná moc dobře," hodnotí Jiří Marek, který dříve ve Valticích žil.

Favorita si jen těžko vybírá ze čtyřiasedmdesáti vzorků valtický starosta Pavel Trojan. „Několik jsem ochutnal, ale je jich tolik, že není 
v mých silách vyzkoušet všechny," směje se Trojan.

Meruňka je šampion

V prostorách prosklené terasy lidé prochází kolem vystavených skleněných lahví 
a pročítají si seznam pálenek. Další zase sedí za stoly 
a pochutnávají si na zabijačkových specialitách či odborným okem zkoumají, jestli pálenka dobře řetízkuje.

Po chvíli má starosta úlohu jako hlavní předávající cen pro šampiony sobotního koštu. Nejvíce mohli soutěžící získat padesát bodů.

V kategorii nazvané ostatní si zlatou medaili nakonec odnáší za hruškovici Jan Strouhal z Klentnice.

Pálenkám, které voní 
a chutnají po švestkách, vévodí se šestačtyřiceti body slivovice domácího Josefa Lišovského.

A konečně titul absolutního šampiona si s úsměvem na rtech odnáší za meruňkovici z roku 2014 Jan Doboš z Mikulova.