„Je to hrozné. V jabloňovém sadu nám ukradli filtr a spoje z potrubí. Předtím zase cívky a bronzové písty z bubnového závlahového systému na poli. Nechápu to. Zloději za ně dostanou směšné peníze. Nás přitom jejich opravy stály asi osmdesát tisíc korun. Musíte navíc zareagovat hned, v několika hodinách. Jde o úrodu. Plodiny mohou uschnout a to by byl konec," postěžoval si v pondělí Horsák.

Policisté už krádež v oblasti „Ve Starých" v Lednici vyšetřují. Jejich mluvčí Kamila Haraštová uvedla, že celková škoda je v tomto případě asi dvacet tisíc korun. „Neznámý zloděj se pohyboval v sadu lednické firmy i na sousedním poli jiného majitele. Tam vzal ze závlahy ventily a písty a poškodil hydrant," sdělila mluvčí.

Podle Horsáka je oprava cívek na závlaze záležitostí i týdnů. V době, kdy je zapotřebí zalévat zeleninu téměř nepřetržitě, může přerůst ve vážný problém. „Přes den je na slunci pětapadesát stupňů. V takových teplotách neroste nic. Pro porosty je to stres. Potřebují spoustu vody. Snad je stačíme uzalévat a to horko vydrží," zadoufal.

Hlídají bubny

Až šestnáct hodin denně kropí vodou svá pole s bramborami, sójou a dýněmi rodinná zemědělská firma z Týnce. Celkem zavlažují plodiny na asi 630 hektarech. Její zástupce František Král mladší má také zkušenost se zloději, kteří se specializují na závlahy.

„My jsme se s nimi potýkali před asi čtyřmi roky. Rozebírali nám trubní systémy. V noci byly totiž nehlídané. Napáchali škody v řádech desetitisíců korun. Přešli jsme poté na bubnové závlahy, u kterých musí někdo být nepřetržitě. Jedeme na směny. Nejen kvůli zlodějům, ale i možnosti technické závady. Vyplatí se to," uvedl Král.

Podle něj je pro pěstitele u ztráty například dvoukilogramové součástky bubnové závlahy horší než peněžní důsledek nemožnost jejího okamžitého nahrazení. „Výrobci ji dodávají nejdříve za tři až čtyři dny. To by bylo třeba v těchto dnech významné zdržení," podotkl.

Podělil se i o zkušenost se zloději. Za krádežemi hledá dvě skupiny lidí. „První jsou sběrači kovů s důmyslnými metodami, jak uniknout před policisty. Jsou organizovaní. Druhou představují ti, kteří jdou najisto za určitými součástkami. To znamená, že je potřebují do svých závlah," zamyslel se týnecký zemědělec.

Milionová škoda

Pěstiteli zeleniny a jahod Zdeňkovi Jakubčíkovi ze Šakvic před několika měsíci rozebrali závlahovou síť dokonce i pod zemí. Na téměř tisícihektarové ploše. „Šli najisto. Jakoby měli mapu. Škodu jsme odhadli na dva miliony korun," vzpomněl si. Jednoho zloděje poté odhalil v kovošrotu a předal policii. Co se s ním stalo, ale neví.