Stačilo pár minut krupobití a vinaři na Podluží už to poznali ve vinicích. Hned včera ráno vyrazili, aby zkontrolovali, co pondělní přívalový déšť s obrovskými kroupami natropil.

Největší škody zaznamenali vinohradníci v Tvrdonicích. „Kroupy šly pásem. Některá místa jsou postižená jen ze třiceti, jiná až ze sedmdesáti procent,“ všiml si tvrdonický vinař Cyril Kosík.
Nejvíce postižená je podle něj oblast mezi Tvrdonicemi a Týncem. „Hrozny jsou poraněné, nebo jak my říkáme rozčísnuté. Hrozí, že změknou a nahnijí,“ dodal Kosík.

Sousednímu Lanžhotu se krupobití vyhnulo. „Nás postihl jen přívalový déšť. Lidé odčerpávali vodu ze sklepů a z garáží,“ sdělil starosta František Hrnčíř.
Také Moravská Nová Ves a Hrušky, blízcí sousedé, mají rozdílné zkušenosti. „V Moravské kroupy nepadaly,“ uvedla starostka Jana Krutáková.
Zato v Hruškách byly podle svědků velké jako palec. „Naštěstí to vypadá docela dobře. Mohlo to být horší. Spíš to hrozny tak přirozeně probralo,“ zhodnotil včera dopoledne při obhlídce následky krupobití ve viniční trati Písky František Filipovič z Hrušek. Koupy ho překvapily. „Na Píscích nebyly už léta…

Více přinese Břeclavský Deník 4. července