Výrazné zpomalení a větší plynulost dopravy. Hlavně to přináší nový kruhový objezd, který v těchto dnech vyrůstá v ulici 28. října na křižovatce u dvou čerpacích stanic na kraji Mikulova. Lidé si jej pochvalují. Odpadly hlavně starosti těm řidičům, kteří míří z vedlejších silnic na hlavní tah. Už nemusejí tak dlouho čekat na volný průjezd.

„V tomto úseku se doprava výrazně zpomalila. Může za to změna v silničním provozu a les dopravního značení. Motoristé jsou zkrátka zaskočeni, a tak zpomalují, aby zvládli novou neznámou situaci. Poznali jsme to i při posledním měření rychlosti vozidel. Během zhruba pěti hodin jsme zjistili překročení povolené rychlosti pouze dvakrát. Předtím to bylo za stejný časový úsek i patnáct přestupků,“ potvrdil velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník.

Řidiči jsou spokojení. „Je to určitě lepší než dříve. Provoz je v tomto úseku silný a když se člověk chtěl dostat na hlavní silnici, bylo to problematické. Musel čekat na vhodnou chvilku i několik minut,“ podělil se o svůj názor například Ivo Buchta z Mikulova.

Kruhový objezd se líbí i Josefu Ševčíkovi, majiteli hotelu Zámeček, který stojí jen několik desítek metrů od právě budované křižovatky. „Asi padesát procent už je hotových. Ještě tam dají skruž, namalují čáry a bude to komplet,“ popsal Ševčík.

„Nápor po hlavní silnici je velký. A plánovaný dálniční tah ještě zesílí dopravu kolem Mikulova. Auta tam budou více sjíždět,“ myslí si podnikatel.

Postavit do latě

Podobné řešení čeká podle PR manažerky města Dany Smrčkové taky křižovatku na téže ulici u supermarketu Billa. Oba kruhové objezdy vyřeší v první řadě bezpečnost a postaví do latě neukázněné řidiče.

Menší objezd přijde zhruba na dva milióny korun, výstavba toho u Billy pak téměř na pět miliónů korun. „Částku máme přislíbenou od ministerstva financí. Nedávno se sice objevil administrativní problém, který souvisí s tím, že komunikace patří státu, čili jde o investici do nevlastního majetku města. Peníze proto dostaneme až v novém roce,“ uvedl mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Například Ševčíkovi se dopravní problém u Bille nezdá tak markantní jako o kus dál, kde už řidiči projíždějí po kruhovém objezdu. „U Bille budou muset zasáhnout do bočních terénu. Je to tam menší,“ poukázal.

Zastupitelé na svém posledním, prosincovém zasedání stáli před rozhodnutím, zda přípravné práce na druhém, dražším objezdu zatím pozastavit, anebo v nich pokračovat. „Máme na stole stavební povolení a veškeré potřebné souhlasy k zahájení stavby. Cena, za kterou zhotovitel objezd vybuduje, je navíc velmi výhodná a o tři milióny nižší, než jsme původně podle projektové dokumentace počítali,“ vyjmenoval starosta důvody, proč by stavbu nezastavoval.

Souhlasila s ním i většina zastupitelů, proti nebyl ani jeden, tři se zdrželi. Rozhodli tak o tom, že pokud bude nejhůř, zaplatí se nové kruhové křižovatky z městské pokladny. Rozpočet bude pro příští rok sice napnutý, ale zdroje pro tyto účely by se v něm našly. Za cenu úspor jinde.