„Pan Šmukař oslavil v říjnu šedesáté narozeniny, a protože je velkým propagátorem Krumvíře, je koncert především naším poděkováním,“ zdůvodnila konání akce organizátorka Věra Colledani.

Zpěvu se rodák z Krumvíře věnoval již od dětství. Ovlivnilo ho nejen prostředí slováckého kraje, ale také rodina, ve které spolu se mladším bratrem Jožkou Šmukařem vyrůstal. „Tatínek byl vynikající zpěvák a harmonikář,“ vysvětlil oslavenec.

Zpěv si zvolil i za své budoucí povolání. Nejdříve studoval učitelství českého jazyka a hudební výchovy a poté zpěv na Janáčkově akademii múzických umění. „Po studiu jsem získal své první angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni,“ zavzpomínal.

V roce 1987 se stal sólistou dnešního Národního divadla v Brně, se kterým spolupracuje dodnes. Nyní už jako stálý host. V současnosti působí hlavně jako učitel. Je vedoucím katedry zpěvu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a také vyučuje zpěv na Základní umělecké škole v Kloboukách u Brna.

Vzpomínka na kariéru

Koncert bude především vzpomínkou na jeho muzikantskou kariéru. „Chtěl jsem jej pojat jako rekapitulaci mého uměleckého života,“ souhlasil operní pěvec.

Mezi hosty vystoupí i sólistka Městského divadla v Brně a zároveň Šmukařova manželka Vladimíra Spurná. Z Janáčkovy akademie múzických umění přijali pozvání sopranistka Alena Nevímová, barytonista Roman Hoza a klavírní doprovod obstará docentka Marta Vašková. Chybět nebude ani muzikálová herečka a zpěvačka Alena Knoflíčková z Krumvíře, o jejíž pěvecký vzestup se staral právě Zdeněk Šmukař.

„Řekl jsem si, že jsem vychoval nějaké nástupce, a proto jsem oslovil své posluchače z Janáčkovy akademie i žáky kloboucké školy,“ řekl šedesátník k výběru účastníků.

V programu zazní jak vážná hudba a opereta, tak muzikálové melodie. Koncert, kterým provede sám Zdeněk Šmukař, začíná v neděli ve tři hodiny.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ