„V nadaci působím teprve měsíc. Začala jsem s tím, protože jsem se chtěla nějakým způsobem podílet na různých činnostech v obci a pomáhat také obyvatelům, kteří v ní žijí. Jde mi o to, aby se něco nového naučili a dozvěděli,” vypráví dívka z Moravské Nové Vsi, která chce být podle svých slov především prospěšná pro lidi ve svém okolí.

Z pohledu ředitelky Jihomoravské komunitní nadace Zlaty Maděřičové nejde v západním světě o nic neobvyklého. „Dobrovolnictví je hodně důležitým fenoménem v občanském sektoru, který však utrpěl čtyřiceti lety totality. U nás je tedy nenormální pracovat pro někoho nebo něco zadarmo. Mnozí lidé si to ani neumějí představit. Naštěstí už se ale poměry pomalu mění i u nás. Dobrovolníků máme hodně. A to nejen mezi studenty, ale i důchodci a ženami okolo padesáti let,“ říká Maděřičová, podle níž je potřeba s každou skupinou dobrovolníků pracovat jinak.

„Každé skupině záleží na něčem jiném a něco jiného je potřeba jí i dát. Ženám kolem padesáti let nabízíme seberealizaci, studentům zkušenosti a například i praxi a stáže v zahraničí,“ vyjmenovává ředitelka, na jejíž slova kladně přitakává také Krutáková.

„Láká mě v tomto oboru i nadále po škole pracovat a rozvíjet se v něm. Jsem ráda, že za mnou něco zůstává a že nedělám věci jen tak beze smyslu. Mít navíc možnost odjet do zahraničí, načerpat tam nápady a zkušenosti, to je něco, co mě opravdu láká,” usmívá se sympatická mladá dívka, která by se po gymnáziu nejraději vrhla na studia jazyků nebo angličtiny.

Jak dodává, vůbec první zkušeností v neziskovém sektoru pro ni byla každoroční dobročinná aukce, kterou nadace pořádá v Praze a Den pro Moravskou Novou Ves. „Na akci v Moravské Nové Vsi jsme žádali o grant, za to jsem byla zodpovědná. To abychom získali sponzory pro akci. Jinak jsem pomáhala i s organizací a podobně. V Praze potom pro mě byla pro mě čest se setkat například s Markem Ebenem, kterého mám moc ráda. Stejně tak i s kanadskou velvyslankyní. Jen mě mrzí, že jsem se ještě nemohla pořádně bavit zasvěceně o tom, co dělám v nadaci. Snad až načerpám další zkušenosti,” vyznává se Krutáková.

Nejbližší zkušenost se k ní blíží doslova mílovými kroky. A uskuteční se už tento čtvrtek v břeclavské synagoze od sedmnácti hodin. „Půjde o koncert na podporu vydání katalogu malíři Podluží Jaroslavu Blažkovi. Opět je to benefiční koncert spojený s aukcí. Lidé se mohou těšit například na vystoupení Starobřeclavská cimbálová muzika. Navíc se budou dražit i cenná vína,” láká Maděřičová, jejíž nadace staví především na tom, že peníze získává jinak než z veřejných zdrojů.