O praktikách hustopečského revmatologa, který od svých pacientů už nyní vybírá peníze do kasičky, a obecně platbách u lékaře jsme hovořili s primářem plicního oddělení Nemocnice Břeclav Milanem Kučerou. praktiky hustopečského revmatologa

Co říkáte na případ, kdy lékař vybírá od pacientů peníze navíc, podle svědectví bez dokladu?

Jsem pro vybírání poplatků, avšak pouze na legálním pozadí. Toto je ovšem něco trochu jiného. Spíše lze hovořit o sponzorování, které je ale možné pouze na základě dobrovolnosti. Každá hra musí mít jasná pravidla.

Jak na vás tedy případ revmatologa z Hustopečí působí?

Jako něco nepřijatelného. Platba musí být za něco legálního a samozřejmě s účtenkou. Každý příjem lékaře musí být řádně zdaněný. Házet peníze do pokladničky lze v kostele, v ordinaci těžko.

Slyšel jste už na Břeclavsku o něčem podobném?

Zaslechl jsem, že to někteří soukromí lékaři dělají. Nesleduji ale příliš ordinace mimo břeclavskou nemocnici. Na našem oddělení vybíráme peníze jen za nabízené nadstandardní služby. Další poplatky budeme chtít, teprve až budou legální.

Jste tedy zastáncem chystaných přímých plateb u lékaře?

Pokud reforma zdravotnictví nebude, systém zkolabuje. A nad výdělkem spláčou hlavně pacienti. Chtějí–li lidé kvalitní péči, měli by si uvědomit, že to něco stojí. A že nelze dát všechno všem. Banální chřipku si aktivně vydělávající člověk zaplatí, ale špičkové ošetření infarktu ne. Lidé by se měli rozhodnout, jestli chtějí například perfektní protézu, anebo šestkrát řízek.

Co ale časté námitky, že na péči nebude mít každý?

To je demagogie. Doma si nikdo nekoupí víc, než na co má, a ani ve zdravotnictví to není jinak. Domnívám se, že třicet korun za vyšetření nikoho nezabije. Navíc by měl existovat sociální strop, který nedovolí nikoho zruinovat. Lidé si na druhou stranu budou lékařské péče víc vážit. Snad se také naučí vyhledávat dobré lékaře, jako když si vybírají automechanika, pokud potřebují opravit auto. To v českém zdravotnictví zatím moc nefunguje. Bolet bude reforma jen chvíli, jako když se vyřízne vřed.

Anketa v ulicích: Dáváte lékařům něco navíc?


Jan Darmovzal, 66 let, Týnec

Žádné zkušenosti s vybíráním poplatků u lékařů naštěstí nemám. Ani s tím nesouhlasím. Platíme si zdravotní pojištění, tak proč bychom měli dávat víc?

Hedvika Čapková 68 let, Břeclav
Nikdy bych doktorům nic nedala. Na to si platíme zdravotní pojištění. Ani jsem neslyšela, že by se někomu ze známých stalo něco takového jako v Hustopečích.

František Máša, 64 let, Pouzdřany
Já jsem doktorovi nikdy nic nedal. Ovšem manželka byla na operaci oka v Bohunicích, kde po ní chtěli pět tisíc korun za novou čočku. Byla jediná, kdo nezaplatil.