„Pátek je den, kdy chystaná meníčka v našem hotelu poprvé uvaříme a doladíme všechny detaily. Kuchaři menu předloží a pak je budeme ochutnávat. Jde o sedm předkrmů, sedm hlavních chodů a sedm dezertů. Ke každému jídlu vybereme víno, které se s ním snoubí," přiblížil náplň dne organizátor festivalu Petr Marcinčák.

Všechna menu pro sedm festivalových restaurací vaří členové Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky.

Letošní pátý ročník festivalu vzdává hold bohaté šlechtické kuchyni Dietrichštejnů. Konkrétně je inspirovaný Maxmiliánem I., který byl druhým pánem na mikulovském panství a působil ve službách císaře Rudolfa II. jako komoří a štolba.

Lov byl jeho životní vášní a jeho lovecké hostiny byly vyhlášenou událostí pro celé císařství. „Třeba v Rybí restauraci v lomu se bude podávat menu, které vaří kuchař roku Patrik Bečvář. Připravovat bude račí závin s marinovanou mrkví v citrusech a petrželovou majonézou. Jako hlavní chod se bude podávat opečený candát s květákovým mozečkem, se smaženou bramborovou kroketou s bylinkami doplněnou krémovou šalotkovou omáčkou. A na závěr dezert z jahod," přiblížil jednu ze sedmi chystaných festivalových nabídek Marcinčák.