„Už je to hrozně dávno, co jsem začal kuchařky sbírat. Studoval jsem v Praze a často jsem navštěvoval antikvariáty. Právě tam jsem objevil zajímavé a cenově dostupné kuchařky," vzpomíná na úvod rozhovoru sedmašedesátiletý muž.

Tehdy se mu podařilo koupit kuchařku Magdaleny Dobromily Rettigové z roku 1844. Mezi jeho dvěma tisíci kuchařských knih je nejstarší. „Pak se to nějak rozšiřovalo a sbírám od roku 1959. Ale nekupuji každou kuchařku, spíš čekám na slevy a vybírám si. Knihy uchovávám ve dvou knihovnách, některé leží ve dvou řadách jiné jen v jedné," říká sběratel. Kromě knih sbírá také zajímavosti k receptům, které většinou vystřihuje z časopisů i s obrázky.

Největší radost mu udělaly tři knihy, které si v roce 1969 přivezl z Německa. První je o koření, ve druhé je 888 receptů s koktejly.

A třetí je od Annemarie Huste, která byla šéfkuchařkou prezidentské rodiny Kennedyů. „Na tehdejší dobu to bylo něco opravdu zajímavého a zvláštního. Je to zajímavý obor, každý to nesbírá. Tak nějak jsem tomu propadl," přiznává Šedivý.

Když měl příležitost, zkoušel uvařit speciality z čínské a mexické kuchyně, ale nadchlo ho až zdobení, moučníky a hlavně koktejly. „Ty jsou opravdu lahoda, ale zase tak často se to taky nedělá. Je taky náročné v dnešní době sehnat potřebné likéry za rozumnou cenu," tvrdí brumovický rodák.

Velkých a opravdu tlustých knih má pět, ale vlastní i několik malých. Ty mají kolem tří až čtyř centimetrů. Má i exempláře s dlouhými názvy. Třeba knihu Počítání nudliček v jarní polévce, která představuje čínskou kuchyni.

„Člověk zjistí v historii vaření spoustu zajímavostí. Jak kolem původu potravin či stolování. Až posledních dvě stě let máme takový jídelníček jako teď. Předtím se vařilo a jedlo úplně jinak. Tady v České republice byla jen pšenice, oves, pohanka nebo proso. Pak taky zelenina, mrkev, tuřín, několik druhů chleba a tím pádem se hodně jedla kaše slazená medem," vyjmenoval muž s tím, že až středověk přinesl zajímavé kombinace koření.

„Do budoucna připravujeme s Klubem přátel doktora Jana Herbena a historie obce v Brumovicích několik výstav ze sto dvaceti sběratelských oborů. Řazené budou podle abecedy a od každého oboru bude k vidění jeden panel. Takže dnes už sbírám všechno," dodal sběratel.

Výstavu kuchařek je možné navštívit každou neděli od dvou do pěti hodin odpoledne, a to až do konce února. Zájemci ji najdou ve velké zasedací místnosti obecního úřadu v Brumovicích.