O znevýhodnění hustopečské městské nemocnice a mnoha soukromých lékařských zařízení včera jednali hustopečští radní. Podle nich jsou totiž krajské nemocnice a především jejich pacienti upřednostňováni před ostatními. Nebudou muset platit poplatky za lékařskou péči. Zaplatí je za ně Jihomoravský kraj.

„Město vnímá vzniklou situaci tak, že jím zřízené zařízení, Městská nemocnice Hustopeče, je ve značné nevýhodě oproti krajským nemocnicím,“ uvedl starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Radnice za pacienty platit nebude

Jak řekl, město za pacienty poplatky v nemocnici platit nebude. „Nebudeme platit poplatky jako Jihomoravský kraj, protože na to nemáme v rozpočtu peníze. A není ani pravděpodobné, že by platily okolní obce, pro jejichž občany nemocnice lékařskou péči zajišťuje,“ řekl Kuchynka.

Podle jeho slov by to mohlo mít za následek odliv pacientů z Hustopečí do krajské nemocnice v Břeclavi nebo Brně. „Obáváme se, že by lidé mohli zvolit jinou nemocnici a do Hustopečí by nechodil nikdo,“ přemítal starosta.

Podobný názor má také jednatel břeclavské polikliniky Karel Klanica. „Změnit úhradu těchto poplatků místo pacientem krajskou samosprávou, a to jen v jednom druhu zdravotnických zařízení, znamená porušení všeho, co bylo domluvené, porušení hospodářské soutěže a nesystémový krok, který nikomu neprospěje,“ myslí si Klanica.

Jak řekl, placení poplatků krajem nebude mít žádný pozitivní efekt. „Limit byl stanoven a lidé v hmotné nouzi poplatek neplatili. Budou to vyhozené peníze, které budou někde chybět. Ale to politici příliš neřeší. Když bude potřeba, vezmou je jinde. A populismus? V republice je určitě málo lidí, kteří si to nemyslí. Byla to prostě sakramentsky dobrá populistická kampaň. Tak krásně se to poslouchalo, tak hezky se tomu věřilo,“ dodal Klanica.

Klanica: Věřím, že na rozum dojde

On sám je za to, že situace jde vyřešit daleko lépe. „Rovné podmínky. Úhrada všem, nebo úhrada žádná. Já věřím, že na rozum postupně dojde. On praktický život a nutnost, aby věci fungovaly, nakonec každého donutí jednat racionálně,“ říká s nadějí jednatel břeclavské polikliniky.

Poplatky by ale u lékaře měli platit také lidé, kteří tráví čas v léčebně dlouhodobě nemocných ve Valticích. „Ctíme zákon do doby, než se změní. Když bude poplatky v krajských nemocnicích platit kraj, zcela jistě budeme ve značné nevýhodě. Bohužel s tím ale nic nenaděláme. Třeba se poplatky zruší na úrovni státu. A třeba také ne. Nechme se překvapit, snad to bude příjemné,“ řekl ředitel Nemocnice Valtice, která funguje především jako léčebna dlouhodobě nemocných, Ivo Koneš.