Další díly seriálu
Rozhovor se starosty najdete ZDE

Překvapivý obrat v povolebních vyjednáváních vyvolal ve městě bouřlivé diskuze. Nepopírá to ani čtyřiačtyřicetiletý Kuchynka, který se prvním mužem Hustopečí stal v roce 2006. Předtím byl dvě volební období místostarostou.


Jaké zaznamenáváte reakce na nové spojenectví?

Různé, podle toho, jak kdo komu fandí. Vesměs ale podle mě lidé nevnímají situaci tak, že by byla nějak dramatická. Mám pocit, že to nebude dlouho trvat a přestane to být nejdůležitějším tématem v Hustopečích. Jsem přesvědčený, že lidé spíše čekají, jak budeme pokračovat dál v budování města a řešení problémů, které je trápí.

Přesto, proč došlo k výměně koaličních partnerů? Spolupráce s nestraníky přece fungovala po léta…
Bylo to v personální, osobní rovině. Je pro mě nepříjemné, že nás teď někdo z něčeho viní. Nestraníci se cítí poškozeni, podvedeni, my to vidíme jinak. Dali jsme jasně najevo, co je pro nás je v dané chvíli neprůchozí. Nerad bych jitřil rány a probíral to přes média. Není to pro mě jednoduchá situace. Nicméně jsem přesvědčen, že jsme vybrali správnou variantu, nejlepší pro město.

Můžete vyloučit, že nešlo výhradně o křesla, jak mnozí tvrdí?
O moje křeslo jistě ne, to bylo jisté ve všech variantách. Můj pohled je, že pro město, ale i pro mě jako jeho hlavního manažera, je důležité mít spolupracovníky, na něž se mohu spolehnout, kteří jsou dostatečně výkonní a zkušení. A místostarosta Sadílek takový typ je, je to muž na svém místě. Je pozitivní, že nakonec došlo k jeho zvolení, byť se to mnohým nemusí líbit.

Hledat společnou řeč ale může být pro čtyři politické strany mnohdy složité, nemyslíte?
Ne. Jsem přesvědčený, že teď skončilo politikaření a byť tentokrát bylo jednání bolestnější a složitější, že dál to bude pokračovat jako vždycky, To znamená, že všichni potáhnou za jeden provaz ve snaze o blaho a profit města. Chci věřit tomu, že nebude žádné pozadí politické ani osobní.

A co koaliční spolupráce tří středo-pravých stran s ČSSD? Nebudou tady vznikat problémy?
Toho se neobávám. Politicky by se to sice nabízelo, ale v Hustopečích je to vždycky o lidech. A jak znám zvolené zastupitele, spíše se budou snažit hledat to, co nás spojuje, než co nás rozděluje.

Jaké jste si stanovili hlavní priority pro nadcházející čtyři roky?
Určitě budeme řešit problémy sídlišť, konkrétně Větrná, kde se obtížně parkuje, jsou tam v horším stavu silnice i chodníky. Projekt revitalizace obnáší desítky milionů korun, takže se neobejdeme bez státních a evropských peněz. Chceme vylepšit i chodníky kolem hlavního tahu a dokončit projekt bezbariérových stezek. Brzy se pustíme do rekonstrukce bazénu a chceme dál pokračovat v obnově zbývajících ulic a chodníků. Je toho za desítky milionů korun. Rádi bychom také něco udělali s budovami Centra volného času, které jsou dlouhodobě v neutěšeném stavu.

Dokážete si představit, že byste nyní zašel s někým ze Sdružení nestraníků na pivo?
Nevím. Myslím, že máme co dělat pro napravení vztahů, nyní jsou velmi chladné. Doufám, že si ještě leccos vysvětlíme a čas ostré hrany otupí.

Luboš Kuchynka

* narodil se v roce 1966

* je ženatý, má dvě děti

*  vystudoval hustopečské gymnázium, po absolvování vysoké školy se stal ekonomem. Pracoval například v bance nebo Středním odborném učilišti v Hustopečích

* v politice je od roku 1998, kdy nastoupil na hustopečskou radnici jako místostarosta. V témže roce vstoupil do ODS

* k jeho zálibám patří šachy, zajímá se také o Izrael