V letošních komunálních volbách však dosluhujícímu pohořelickému místostarostovi vhodilo hlas do urny jen dvě stě pětapadesát lidí a přeskočili jej hned tři kolegové z kandidátky. Na zvolení do zastupitelstva města to nestačilo. Stal se až druhým náhradníkem. Kam budou jeho kroky směřovat nyní, to doposud netuší.

„Zatím nemám úplně jasno, kterým směrem se moje profesní kariéra bude v budoucnu ubírat,“ říká s nepřeslechnu­telným zklamáním v hlase pětapadesátiletý Schovánek, který na pozici senátora vystřídal v roce 2000 Jiřího Pavlova z ODS, když v obou kolech porazil komunistku Martu Struškovou z Břeclavi. Coby člen Unie svobody se tehdy vezl na vlně obliby někdejší Čtyřkoalice.

To, jaký účet ostřílenému politickému matadorovi voliči v domovském městě po letech vystavili, šokovalo i pohořelického starostu Josefa Svobodu z ODS. „Dost mě to překvapilo, nic podobného jsem neočekával,“ přiznává Svoboda.

Rakvický poslanec Pavel Suchánek vnímá rozhodnutí pohořelických voličů jako smutný konec Schovánkovy politické kariéry. „Pana Schovánka znám už téměř dvacet let, jednu dobu byl dokonce členem ODS. Seděli jsme spolu v oblastní radě. V komunální politice lidé hodnotí to, jak člověka vnímají. A jeho nejspíš vnímají tak, že ho v zastupitelstvu města nechtějí. Pokud stál o to, aby v komunální politice pracoval dál, tak si myslím, že je to smutný konec. Ale, bohužel, musí respektovat rozhodnutí svých voličů,“ krčí rameny poslanec.

Za svou dvacetiletou kariéru toho dosluhující pohořelický místostarosta stihnul hodně. Včetně několika politických přestupů. Nejprve byl členem v ODS, z níž v roce 1998 přesedlal do nově vzniklé Unie Svobody. Ještě v minulých komunálních volbách kandidoval za Volbu pro Pohořelice jako člen US–DEU. V těch letošních už ale toto volební uskupení spojilo síly s TOP 09 a Schovánek vedl kandidátku jako nestraník.