Lidové národní speciality doplní moravská i rakouská vína a mnohojazyčná vystoupení muzikantů. „Festival začne v pátek v pět hodin odpoledne veřejnou diskusí (In)tolerance v Galerii Konvent. Hosté se společně s publikem budou zamýšlet na téma Je jinakost problém? Půjde třeba o otázku soužití s romskými sousedy a nad tím, zda jsme či nejsme rasisté, jak se žije našincům v cizině a podobně," pozvala produkční festivalu Pavlína Janderková.

Další novinkou bude vernisáž výstavy Noc venku Břeclav 2013 fotografa Zbyňka Uhra, která začne v sedm hodin podvečer také v Konventu. Autor zachytil atmosféru z premiérové Noci venku, která se konala loni v Břeclavi. „Celorepublikový sociální projekt má za cíl upozornit na bezdomovectví. K této myšlence jsme se rozhodli připojit a na vernisáž fotografií bude navazovat také Noc venku. Lidé mohou přenocovat pod širým nebem v zámecké zahradě," pozvala odvážné produkční festivalu.

Celý večer se bude vařit kotlíková polévka, do které může každý přispět svou hrstkou jídla. „Tu sice neochutnám, ale do Galerie Konvent se velice těším, protože je to krásné místo, tak jako celý Mikulov. Určitě to bude mít pěknou atmosféru," věří Břeclavanka Pavlína Božková.

V zámecké zahradě promítnou dokument z kamery Karla Slacha o národnostních menšinách a lidských právech.

Sobota bude pestrá jak kulturně, tak kulinářsky. „Návštěvníci si pochutnají na osmnácti národnostních specialitách. Nově se ve stáncích představí kuchyně vietnamská, maďarská a středoasijská nebo ukrajinská," vyjmenovala Janderková.

Hlavní kulturní program na Náměstí začíná v deset hodin dopoledne a potrvá až do dvaadvacáté hodiny. Kromě domácích kapel a folklorních souborů vystoupí také skupina Matrjošky s ruskými lidovými písněmi a častuškami, pop-rocková formace Leora z Rakouska nebo experimentální world music Bezobratři. „Zajímavé budou určitě i maďarské lidové tance v podání skupiny Koris Brno a vystoupení kytaristy a harmonikáře Dana Vertíga," upozornila Janderková. Nebude chybět ani ochutnávka místních a rakouských vín a na závěr večera přijede zahrát brněnský pouliční šraml Urband.

Nedělní Permanent Breakfast (společná snídaně pozn. redakce) a ukončení Festivalu národů Podyjí se bude tentokrát konat netradičně v zámecké zahradě.

Barbora Kurdíková z Mikulova v době konání Národu Podyjí nevaří. „Po ránu vyběhneme do ulic a chutnáme vše, co potkáme. Jeden pán s kavkazskou kuchyní sem jezdí už řadu let a má opravdu moc dobré maso," prohlásila.