Nespokojení lidé z centra města se obrátili na kunštátskou radnici. Vadí jim opilci, kteří jim popíjejí přímo pod okny a jsou hluční. „Sedávají na náměstí tady na lavičkách kolem stromů před obchodem, popíjejí a dělají nepořádek,“ popsala jedna z obyvatelek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Lidé zřejmě uspějí. Radní totiž plánují situaci zlepšit zákazem venkovního popíjení.

Problémy s lidmi konzumujícími alkohol na veřejných prostranstvích v Kunštátu zaznamenali také policisté. Do města kvůli tomu již několikrát vyjížděli. „Přibylo stížností na osoby, které posedávají na náměstí a popíjejí alkohol. Jedná se většinou o místní, ale také o obyvatele zdejší ubytovny,“ uvedla blanenská policejní mluvčí Lenka Koryťáková.

Představitelé města proto plánují pití na veřejnosti zakázat. K vyhlášce, která vymezí místa, kde bude platit prohibice, se teď vyjadřují zastupitelé. Schvalovat ji budou příští rok. „Problém trvá už několik měsíců. Asi je to dáno i tím, že jsou tady ubytováni zahraniční dělníci, kteří narušují veřejný pořádek hlavně večer a v noci. Popíjí alkohol, jsou u toho hluční, občas i agresivní a u místních to vzbuzuje pocit strachu. Bez vyhlášky je obtížné je nějak sankcionovat,“ uvedl starosta Zdeněk Wetter.

Vyhláška podle něj zakáže pití alkoholu například na náměstích, v okolí škol, na autobusových zastávkách nebo u obchodů s potravinami. Na její dodržování by zatím dohlížela státní policie. Strážníky totiž město v současnosti nemá. „Vyhláška by nám určitě pomohla problém řešit. Policisté pak mohou jednat podle přestupkového zákona,“ podotkla blanenská policejní mluvčí Koryťáková.

Vyhláška zakazující pití alkoholu na veřejnosti platí také v Blansku, ve Svitávce nebo ve Velkých Opatovicích. Ve Znojmě se lidé nesmějí venku napít třeba v okolí nádraží, supermarketů, ale také u diskoték či klubů, kam se chodí bavit mládež. Právě mladí a také bezdomovci jsou nejčastějšími porušovateli této vyhlášky. „Každý týden řešíme jednoho až dva lidi, kteří vyhlášku porušují,“ uvedl ředitel Městské policie Znojmo Ivan Budín.

V Břeclavi nesmějí pít lidé alkohol na veřejnosti už několik let. Vyhláška také zakazuje užívání drog a psychotropních látek. „Problémy jsou především v souvislosti s jednou specifickou skupinou osob. Víceméně jde stále o tytéž lidi. Většinou jde o prostory u nádraží či u parku,“ podotkl zástupce velitele strážníků Milan Švestka.

V Hodoníně vyhláška platí od roku 2008 a je zaměřená na veřejná prostranství a autobusové zastávky. „Je to pro nás jediný legální způsob, jak dotyčného opilého člověka z místa můžeme dostat. Těm, kdo vyhlášku porušují, můžeme jen domluvit, ale také udělit až desetitisícovou pokutu, což už se také stalo,“ řekl ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.