Neobyčejný je i způsob, jakým může zájemce získat téměř třímetrový javor. V areálu zámku se dnes totiž bude dražit doposud neexistující stromořadí. „Máme dvanáct stromů, vyvolávací cena bude v průměru pět tisíc korun za kus,“ upřesnil kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

Dražba, jež bude probíhat v prostorách španělské konírny zámku, by mohla podle předběžných odhadů přinést zhruba šedesát tisíc korun. Tedy tolik, kolik budou stát stromy a údržba jejich okolí.

Každý strom dostane cedulku se jménem

Dvanáctka mohutných javorů, z nichž vznikne na jaře příštího roku zámecká alej, nebude mít ale podle všeho o nové majitele nouzi. Velkým lákadlem má být certifikát o vlastnictví. „Každý, kdo zakoupí strom, bude u něj mít speciální kovovou cedulku se svým jménem,“ osvětlil Tlusták, který ale zároveň varuje kupce se špatnými úmysly.

Majitel stromu bude sice jeho faktickým vlastníkem, jakýkoliv zásah do stromořadí ho ale může vyjít pořádně draho. „Lednicko-valtický areál je na seznamu Unesco. Pokud by někdo třeba uřezal svůj strom, hrozí mu vězení,“ upozornil kastelán.

Mít svůj vlastní strom je, především pro firmy, prestižní záležitost. Svědčí o tom záměr Vinných sklepů Valtice, které tuto dražbu považují marketingově za velmi zajímavou, a při aukci nechtějí v žádném případě šetřit.

„Chtěli bychom získat hned první strom v aleji, který je blízko vchodu. Bude to pro nás prestižní. Určitě chceme zaplatit za jeden strom více než deseti tisíc korun. Přesnou sumu ale neprozradím,“ uvedl David Šťastný z Vinných sklepů Valtice.

Radní nezahálejí, chtějí koupit část aleje

O tom, že je dnešní dražba v areálu valtického zámku skutečně věcí netradiční a významnou, svědčí i kroky radních. Ti totiž nechtějí propásnout svou šanci a hodlají zakoupit strom na co možná nejviditelnějším místě, kde by se vyjímal znak města.

Starostka Valtic Terezie Lvová je ochotna z městského rozpočtu uvolnit více než dvojnásobek vyvolávací částky za strom. „Uvidíme, jak se dražba bude vyvíjet. Ale jeden strom chceme každopádně zakoupit,“ zdůraznila Lvová.

Valtický zámek neřekl, co se týče dražeb podobného charakteru, zřejmě poslední slovo. Podle kastelána zámku Michala Tlustáka bude ovšem záležet, jak zapůsobí na veřejnost právě dnešní aukce doposud neexistující aleje. „Prozatím jsem skeptický. Musíme počkat, jak si dražba povede. Jestli získáme těch šedesát tisíc, které by nám pokryly náklady,“ poznamenal.