„Všiml jsem si toho u vstupu do polikliniky a také na nedalekém kontejneru. My jsme to ale nenapsali,“ smál se jednatel Polikliniky Břeclav Karel Klanica. Hned vzápětí však dodal, že u vstupu už nápis pracovníci zdravotnického zařízení z části odstranili.

„Je to pravdivý výrok. Tímto způsobem se domáhat dobré věci sice není úplně ideální, ale nakonec je to pravda. Čas to stejně smaže,“ doplnil Klanica.

Autorům, kteří mají i vlastní internetovou stránku, nevadí ani to, že porušují zákon, a ani pravopisná chyba, kterou ve svých nápisech mají. Správně by totiž měli za slovo kuřáku dát čárku.

Nápis se objevil i na bráně vedoucí do Bors clubu na sídlišti Na Valtické. „Už jsme jej odstranili, ale samozřejmě se obávám, jestli se tam ta slova neobjeví znovu. Navíc jsem to dělal osobně, protože jsem nikoho nesehnal. Přetřel jsem slova barvou, nechtěl jsem se na ně každé ráno dívat,“ popsal vedoucí klubu Richard Bartoš.

Hyzdí cizí majetek

Policii událost nehlásil, takový způsob protestu se mu však rozhodně nelíbí. „Viník se dopouští trestného činu. Ničí cizí majetek. Lidé se starají, aby jejich domy a vstupy nějak vypadaly, a potom nějací výtečníci, byť v dobré víře, dělají takovou špatnost,“ zamyslel se Bartoš.

O tom, že si sprejeři zahrávají se zákonem, píší členové skupiny i na internetu. Zároveň ale dávají návod, jak se bránit. „Trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých činů. Naše činnost je naopak společensky prospěšná, jen je potřeba o tom přesvědčit i soudce. Samozřejmě trvejte pro možnou podjatost na soudci nekuřákovi,“ píší v jedné z rubrik.

A aby je raději vůbec nikdo nechytil, přidávají i tipy. „Kdy a jak na to – nejlépe v noci, na kole – kvůli rychlosti a možnosti rychle ujet anebo objet celé město za jednu noc. Ideálně od půlnoci do čtyř ráno, kdy je venku minimum lidí, a ve dvou lidech – jeden hlídá. V noci jezdí hlavně taxíky a policie, takže pozor na každé auto !“ uvádí.

Policie zatím podle břeclavské mluvčí Kamily Haraštové žádné oznámení od obyvatel Břeclavi neobdržela.

„Žádný poškozený nám zatím oficiálně nic nenahlásil. Nápisy jsem ale už zaregistrovali, protože jich je po Břeclavi více. I hlídky se už na tuto činnost budou zaměřovat, jaká je ale škoda, zatím říct nejde,“ uvedla Haraštová.