Všechny dostupné peníze chtějí Kurdějovští směřovat na boj se zápachem, tedy na novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Pro léta nevyužitou budovu školky proto shánějí někoho, kdo by ji opět pomohl zprovoznit.

„Školka se zavírala někdy v roce dva tisíce. Bylo málo dětí, takže se nenaplnily úvazky učitelek. V současné době je dětí více a chceme využít prostory, které leží prakticky ladem,“ vysvětlil kurdějovský starosta Jaroslav Matýšek.

Budova mateřské školy se navíc částečně vytápí, a tak pro ni vedení obce hledá smysluplné využití. „Prioritou obce je boj se zápachem. Potřebujeme čistírnu odpadních vod a kanalizaci, takže budeme veškeré peníze směřovat na to,“ vylíčil starosta.

Vznikl proto nápad dát nejprve výzvu do novin a čekat, zda se přihlásí zájemce, který by chtěl v pronajatých prostorách školku provozovat. „Máme zhruba třináct až patnáct dětí, které jejich rodiče vozí jinam,“ řekl Matýšek.

Zastupitel Tomáš Janík je otcem malých dětí, takže nápadu pronajmout školku soukromníkovi jednoznačně vítá. „Školka byla kdysi dobře vybavená. Za tu dobu samozřejmě nesplňuje potřebné normy, takže se do ní musejí vložit další peníze,“ poukázal Janík. „Rodiče vozí své děti do tři kilometry vzdálených Hustopečí, kde jsou dvě mateřinky. Jsou samozřejmě i jiné možnosti, třeba agentura na hlídání dětí. To si ale mnozí nemohou kvůli vysokým cenám a placení cestovného dovolit,“ uvedl zastupitel.

Podle něj bude záležet na tom, jakou nabídkou obnovená kurdějovská školka rodiče malých dětí naláká. „Lidé se zajímají, jestli má třeba nabídku výuky jazyků a podobně. V Kurdějově by určitě byl zájem. Je tady velký potenciál. Staví se vilová čtvrť, kde chtějí žít mladí lidé. Příští rok se navíc má v obci stavět velké dětské hřiště, které nám zatím chybí. Dalo by se tedy výborně skloubit se školkou,“ poukázal Janík.

Malé čtyřleté dítě má také David Langar z Kurdějova. Ten také podotýká, že bude rozhodovat, na jaké úrovni školka bude. „Najdou se rodiče, kteří si ve skrytu duše přejí, aby byla něčím zajímavá. Například by mohla fungovat na principech alternativní výchovy, to znamená i vztahu k přírodě,“ přeje si Langar.