Vážení čtenáři, pro další informace o kuriozních událostech v regionu za rok 2010 klikněte na modré titulky.

Barbora Špotáková překvapivě prohrála

Břeclav – Při své páté návštěvě Břeclavi utrpěla dvanáctého října oštěpařka Barbora Špotáková překvapivou porážku. Olympijská vítězka přijela do Břeclavi jako tradiční patronka Corny středoškolského poháru a čekala ji tu také milá povinnost v podobě charitativního hodu pěnovým oštěpem. Sama sebe však zklamala. První pokus nevyšel vůbec, lehký oštěp se ve vzduchu stočil. Ani zbylé dva nedolétly za slibovanou třicetimetrovou hranici. To druhému soutěžícímu, řediteli sponzorské firmy, se vedlo mnohem lépe, když hodil okolo třiadvaceti metrů.

Miniatury: po slávě potíže a stěhování

Břeclav – S velkou slávou otevřelo minulé vedení břeclavské radnice čtyřiadvacátého září v parku nedaleko vlakového nádraží Pavilon miniatur. Mnohými kritizované zmenšeniny dvou desítek staveb Lednicko-valtického areálu přišly městskou pokladnu na zhruba dvacet milionů korun. Záhy z nich však nejen vinou vandalů začaly mizet některé části. Nové vedení města vzešlé z komunálních voleb se rozhodlo, že miniatury přestěhuje před zimou do Lichtenštejnského domu. Stalo se tak druhého prosince. Miniatury tam nejspíše zůstanou natrvalo.

KSČM zapomněla podat kandidátku

Kostice – Kvůli chybě zmocněnkyně kandidátní listiny kostické KSČM nemohla strana kandidovat v letošních komunálních volbách v Kosticích. Žena ji totiž zapomněla v řádném termínu podat na břeclavské radnici. Komunisté přitom před čtyřmi lety získali v Kosticích přes padesát procent hlasů. Zdrceným lídrům překvapivě vyšli vstříc kostičtí nezávislí. Po odstoupení dvou svých kandidátů jim ve lhůtě, která umožňuje změny na kandidátních listinách, nabídli dvě místa na samém čele kandidátky. Vyplatilo se, nezávislí volby jasně vyhráli.

V Mikulově vyletělo nejvíc balónků štěstí

Mikulov – V mikulovském amfiteátru padl osmadvacátého října český rekord v hromadném vypouštění balónků štěstí. Na nebe se vzneslo najednou devět set jedna lampionů. To potvrdil i Miroslav Marek z Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která má na starosti zápisy do české knihy rekordů a kuriozit. Vydařená akce se však neobešla bez nepříjemných následků. Balónky štěstí totiž poté, co spadly, zaneřádily pole a vinice u Klentnice, okolí mikulovské jeskyně Na Turoldu a přírodní rezervaci Tabulová. Naštvaní lidé je tam vyrazili sbírat.

Němčičky se chlubí obří bobovou dráhou

Němčičky – Nedaleko lyžařského areálu v Němčičkách vyrostla díky třema nadšencům a evropské dotaci atrakce, která nemá na jižní Moravě obdoby. Obří letní bobová dráha. Je dlouhá 633 metrů s převýšením 57 metrů. Nachází se na ní pět zatáček a další dvě umístěné nad sebou. První návštěvníci se dolů spustily už v květnu. Na dvoumístném bobu se je možné v Němčičkách svézt po celý rok. Každý bob je kromě ruční brzy vybavený i brzdou automatickou. Ta nedovolí, aby rychlost překročila konstrukčně bezpečných čtyřicet kilometrů v hodině.

Poslepu a bleskově upletl minipomlázku

Rakvice – Nejrychleji upletená minipomlázka ze slaměných stébel. A navíc poslepu, se zavázanýma očima. To je další slaměný rekord, kterým se může od prvního dubnového víkendu roku 2010 chlubit neúnavný Jaroslav Vajbar z Rakvic. Je to jeho v pořadí už dvanáctý zápis do české knihy rekordů a kuriozit, kterým zároveň netradičně oslavil narození svého vnuka. Rakvický rekordman dokázal 10,2 centimetru dlouhý výtvor uplést poslepu za méně než dvaapadesát sekund. Stačilo mu jen pět stébel pšeničné slámy dlouhých zhruba třicet centimetrů.