„Módní přehlídku připravují naši učni každoročně. Tentokrát byla jedna její část věnována spojení šatů a květin. Barvami zářící jeviště rozkvetlo o to víc," popsala své dojmy ředitelka učiliště pro žáky se zdravotním postižením Milada Kussak Höklová.

Oranžovo-žluté barvy gerber na pódiu a ozdoby na šatech předvádějících vnesly do sálu v Pohořelicích špetku výjimečnosti a luxusu. Vždyť podobné modely do svého šatníku hojně zařazují celebrity.

Učni se roztančili

Diváci viděli i taneční kreace a scénky vystupujících. Své pohybové dovednosti ukázali „rapující" studenti. „Všichni se zapojili. Předvedli se v dobrém světle," pochválila svěřence Höklová.

Na programu se podílely mladé návrhářky studující šití oděvů, zahradníci a aranžéři, budoucí prodavačky i kuchaři a cukráři.

Řádná příprava před akcí se vyplatila. „Jen módní přehlídku jsme nacvičovali už od ledna. A stejně jsem dopoledne před vystoupením byla docela nervózní," svěřila se dvacetiletá Veronika Stodůlková, která se učí na cukrářku. Sladkosti jsou jejím druhým oborem na škole. Předtím se učila na prodavačku.

V efektním závěru se i ona rozloučila s diváky máváním prskavkami. Ty rozzářily celé několikametrové předváděcí molo.

Vše sledovala starostka Cvrčovic Lenka Šalandová. „Chodím se na jejich vystoupení každý rok. Největším lákadlem vždy byla módní přehlídka. Letos navíc učiliště slaví výročí. Chci je podpořit, protože jsou důležitou součástí naší obce. Dobře nás reprezentují," uvedla starostka.

Pochvala starostky

Cvrčovičtí vychází s učilištěm nadmíru dobře. Kdyby měla starostka spolupráci oznámkovat, dala by určitě jedničku. „Starají se nám například o zahrádku před úřadem. V obci si je chválí i členové dalších sdružení a spolků. My zase podporujeme jejich akce," dodala Šalandová.

V roce kulatin školy se učni připravují na další akce. Už třináctého června pořádají Evropský den plný her a soutěží. „Myslím, že v současnosti jsme aktivnější, otevřenější školou než před deseti lety. Organizujeme více akcí pro veřejnost, zapojujeme se do evropských programů, jezdíme na soutěže," vyzvedla aktivity učiliště jeho ředitelka.

Školu s internátem založili ve Cvrčovicích v roce 1973. Byla prvním speciálním učilištěm pro dívky z celého kraje s komplexní výukou.

PŘEMYSL SPĚVÁK