Když se Lucie Košťálová vydala o víkendu po nějaké době do zámecké zahrady v Lednici, nevěřila vlastním očím. Na prostranství před zámkem zmizela několikametrová túje a tráva na čtvercovém podkladu byla zcela suchá.„Toho otevřeného prostoru jsem se až lekla," tvrdila sedmadvacetiletá Ledničanka.

Až později se dozvěděla, že část proslulé zahrady dostává novou tvář. Do podoby známou z dob posledních knížat z rodu Lichtenštejnů, kterým zámek i se zahradou v Lednici patřil. Upozorňuje na to cedule umístěná před tamní zámeckou kaplí svatého Jakuba. „Prostranství navracíme do podoby, kdy tam býval květinový záhon," potvrdil jeden z projektantů zahradnické fakulty v Lednici Přemysl Krejčiřík.

Jak popsal, původní květinový záhon vznikl kolem roku 1880. „Do roku 1900 zde byly zasazené letničky, které po roce 1920 vystřídaly růže. Uprostřed bývala túje, která se v padesátých letech rozrostla do větších rozměrů," vyprávěl zahradní architekt.

Po úpravách, které zahrnují vedle vykácení vzrostlého stromu a dalších terénních oprav i modelaci záhonu, položení trávníku a vysázení květin, se naskytne návštěvníkům lednického zámku nový pohled. „Vrátí do roku 1900, kdy na záhoně rostly letničky," přiblížil Krejčiřík.

Úpravy nekončí

Zeleného trávníku se dočká pozemek za čtrnáct dní. Záhon ve tvaru květiny vysázený letničkami bude uprostřed prostranství k vidění od jara. „Kolaudace se uskuteční v době konání akce Víkend otevřených zahrad," pozval architekt.

O původní podobě části zahrady před zámkem většina lidí včetně obyvatel Lednice přitom ani netušila. „Že tam dřív býval záhon jsem nevěděl. Pamatuji si to prostranství jen s tím stromem," přiznal čtyřiadvacetiletý Ledničan Petr Pavlů.

Špatné ohlasy na změnu z řad pamětníků vzrostlé túje ale podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové nehrozí. „To určitě ne. Túje bývala dříve uprostřed záhonu v květináči. A byla vysoká jen půl metru. Po válce však nezbyly peníze na další úpravy a záhon zpustl a túje vyrostla. Dokonce jsme zbytky květináče po vykácení stromu našli," řekla Holásková. „Navíc se prostor okolo stromu stal útočištěm pro kouřící mládež a povalovaly se zde odpadky. S novou podobou by se to mělo změnit," doufala.

Celá přeměna zatíží právě rozpočet lednického zámku. „Zaplatíme kolem půl milionu korun. Částka zahrnuje terénní úpravy, navržení projektu i kovové lemování, které tam dříve bývalo," uvedla správkyně lichtenštejnské památky.

Tím však snahy přiblížit podobu lednického parku té z devatenáctého století nekončí. „Dojde k úpravě tisové stěny u fary naproti zámku a chystáme projekt na obnovu katakomb, do kterých chceme navrátit velké cínové vázy s květinami," prozradila kastelánka. „Myslím si, že osvěžení a změna parku v Lednici jen prospěje," mínil Pavlů.