Stále zamotanější se zdá kauza okolo bobové dráhy v Němčičkách. Nově do ní navíc vstoupil další „hráč": Nejvyšší státní zastupitelství.

S trestním oznámením se na instituci řízenou žalobkyní Lenkou Bradáčovou obrátilo vedení Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Důvodem je podezření na neoprávněný převod bobové dráhy, na kterou získal třináctimilionovou dotaci jako soukromá osoba Petr Slezák (ODS), současný starosta obce. Nyní mu hrozí, že peníze bude muset vrátit.

Převod majetku vybudovaného z dotace je totiž po dobu pěti let zakázaný. ROP řeší takový případ vůbec poprvé. Slezák však v dřívějších rozhovorech jakékoliv provinění vždy popřel.

„V prosinci 2011 se u nás konala veřejná dražba dobrovolná, to znamená, že se jí mohl zúčastnit kdokoliv. Dráha se vydražila za vyvolávací cenu milion dvě stě tisíc korun," sdělila České televizi Marcela Koutná z dražební společnosti.

Z protokolu vyplývá, že se novým majitelem stal Martin Hicl. Ten uskutečnění dražby potvrdil. „Je to pravda," řekl Hicl, jenž už je dnes podle svých slov dokonce bývalým majitelem bobové dráhy. Tvrdí, že dražbu navrhl on.

Trestní oznámení jsme podat museli

Pokud změnu potvrdí výsledek vyšetřování, ROP se nejspíš zachová nekompromisně. Bude chtít peníze zpět. „Zatím ale nelze dělat žádný konkrétní závěr. Žádali jsme dražební společnost, aby nám dodala bližší informace. Na jedné straně máme pana Slezáka, který tvrdí, že je dráha stále jeho. Na druhé protokol. Ten nám ale společnost odmítla vydat s tím, že ze zákona nám jej dát nemohou," sdělila Břeclavskému deníku mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Dobešová.

Následný krok tak byl jasný. „Nezbylo nám nic jiného, než podat trestní oznámení na Nejvyšší státní zastupitelství. Bude nejspíš na policii, aby zjistila, kde je pravda," pokračovala mluvčí. Nejvyšší státní zastupitelství se k případu vyjádří v úterý.

ROP má však podle Dobešové k dispozici také několik dokumentů, kterými němčičský starosta dokládá, že se neprovinil. „Spolupracuje s námi. Neustále říká a dokládá, že bobovou dráhu řádně nabyl podle smlouvy s vysoutěženým dodavatelem a uhradil mu faktury, které měl," zmínila Dobešová.

Kauza se však rozvinula poté, co se ozval právě nespokojený dodavatel stavby Jiří Lhota. Ten tvrdí, že mu Slezák dluží celkem sedm milionů korun. Starosta se brání, že částka je poloviční a že ji měl pro Lhotu připravenou v bance. On si ji však nevyzvedl.

Slovo proti slovu

Lhota poté se společníky podal trestní oznámení. Slezák se mezitím odvolal proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který mu zakázal nakládat s majetkem. O oprávněnosti sankce rozhodne Vrchní soud v Olomouci.