VÁŽENÍ ČTENÁŘI, NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU

František Golas z Bulhar je pořádně naštvaný. Už osmnáct let si jako zedník vydělává na chleba v Rakousku. Platí tam daně, odvádí zdravotní i sociální pojištění. Teď ale zřejmě bude muset poprvé daně doplácet také v České republice. Je z toho natolik rozladěný, že dokonce vážně uvažuje o změně občanství.

„Ano, budu žádat o rakouské občanství. A nebudu určitě sám, kamarád o tom také přemýšlí. Všichni, které znám, jsou nespokojení. Nevíme, co je tam nahoře příští rok zase napadne. Možná nějaká jiná blbost,“ rozčílil se třiapadesátiletý muž, který i s rodinou bydlí v Bulharech.

Jak přiznal, daňové přiznání k dani ze závislé činnosti ještě na Finanční úřad v Břeclavi neodnesl. Odevzdat je chce do konce dubna, byť řádný termín vypršel s posledním březnovým dnem.

Ty, kteří pracují v Rakousku, postihla povinnost podávat daňové přiznání v České republice letos vůbec poprvé. Důvodem je změna smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Rakouskem. A s tím související způsob zdanění z metody vynětí na metodu zápočtu.

Pro většinu lidí zaměstnaných v Rakousku znamená podání daňového přiznání povinnost doplatit vzniklý rozdíl. „Je pravda, že u nás je zdanění v průměru vyšší. Svobodný člověk bez hypotéky a dalších odpočtů bude velmi pravděpodobně doplácet,“ připustil ředitel Finančního úřadu v Břeclavi Milan Čech.
Jen na Břeclavsku a Mikulovsku se to týká desítek, možná spíše stovek lidí. Přitom například v Břeclavi zatím podalo daňové přiznání jenom zhruba dvacet „moravských Rakušanů“.

„Mám za to, že to byli především ti, kteří mají doplatek malý. Je trochu paradoxní, že když si člověk v Rakousku vydělá větší sumu, tak doplatek je nižší, než když vydělá méně. Je to kvůli rakouské progresivní dani,“ vysvětlil Čech.

Jak dodal, těch, kteří žádali o prodloužení lhůty, je jen v působnosti břeclavského úřadu zhruba sto dvacet. „Myslím si, že jsou i takoví, kteří váhají nebo čekají. Ale nemám představu, kolik lidí pracuje v Rakousku. Dá se to samozřejmě dohledat. Takové možnosti máme přes ministerstvo financí a přes finanční úřady v Rakousku,“ varoval.

Poslanec Pavel Suchánek z Rakvic dorovnání daně na českou úroveň obhajuje. „Podají daňové přiznání, a pokud je daň v daném státě nižší než u nás, tak doplatí pouze ten rozdíl. Tito lidé jezdí po našich silnicích, našimi dopravními prostředky, produkují tady odpadky, takže to není zase tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá,“ argumentoval zákonodárce za ODS.

„Ať si dají ústavní stížnost. Jestli Ústavní soud shledá, že je to protizákonné, tak se zákon zruší. Ale myslím si, že to protiústavní není,“ dodal s odkazem na smlouvu uzavřenou s Rakouskem.

Pohled Františka Golase, který jezdí k jižním sousedům denně za prací, je však zcela odlišný. „Udělali jsme si ostudu v celé Evropě. Rakušané se tomu smějí,“ řekl v reakci na české dodanění.

MICHAL ŠUPÁLEK, ELIŠKA WINDOVÁ