Jak vypadala situace v pondělí sledujte zde: Hladiny stoupají, Podluží je na nohou

Hasiči kvůli vystoupání hladiny a obavám z přelití mostku v areálu na Šlajsi postavili večer po obou jeho stranách protipovodňovou hráz. V ohrožení se ocitla i tamní firma Passvilan.

Kubíky přibývají

„V současné době teče v Kyjovce dvanáct kubíků. Pokud jde o Lanžhot, tak tady bychom mohli dvanáct kubíků očekávat až v noci nebo nad ránem,“ řekl v úterý v půl osmé večer vedoucí oddělení životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Situace se zpočátku jevila jako klidná. Zvrat nastal v okamžiku, kdy se na žádost povodňové komise Hodonína přistoupilo ke zvyšování průtoku v Kyjovce postupně o dva kubíky. Požadavek z Hodonína dokonce je na průtok až dvaceti kubíků za sekundu. To by znamenalo až trojnásobný průtok oproti úterku, kdy Kyjovce k přelití mostku scházelo zhruba dvacet centimetrů.

„Lanžhotský starosta říkal, že by při dvanácti kubících mělo být na silnici dvacet centimetrů vody. Ta by se pak začala rozlévat do areálu Passvilanu, případně směrem k restauraci a ubytovně. Proto se staví zábrany, abychom udrželi vodu v korytě,“ vysvětloval Vyhnálek.

Protipovodňovou stěnu, kterou tvoří obří vaky naplněné vodou, zapůjčilo Lanžhotským město Břeclav. Z obou stran obklopila mostek zhruba sedmdesátimetrová bariéra.

„Samozřejmě děláme opatření. Už jsme zabezpečili některé stroje i materiál,“ řekla v úterý jednatelka vodou ohroženého Passvilanu Jana Švirgová. Podnik, který vyrábí hokejové vybavení, postihly povodně už v roce 1997. Tehdy pomohl bleskový zásah povolaných vojáků. Švirgová se obává opakování situace.

Stoupající hladinu Kyjovky v úterý s obavami sledovali také lidé z dalších obcí po jejím toku. Například v Týnci mají od pondělního večera pohotovost tamní dobrovolní hasiči. Postupně odčerpávají vodu z dešťové šachty. „Máme připravená čerpadla a také protipovodňové vozidlo,“ uvedla týnecká starostka Hana Zoubková s tím, že obec má pro případ nouze objednaných i dvě stě pytlů na písek.

V Moravské Nové Vsi se zase bojí nastupující spodní vody. „Už jsme snížili průtok v čistírně odpadních vod,“ popsala situaci starostka Moravské Jana Krutáková. Velká voda hrozí hlavně tamní farmě, kde chovají krávy a koně. Majitel se proto vybavil pytli s pískem.

Záplava komárů

V sousedních Kosticích a Tvrdonicích podle Vyhnálka zatím není důvod k obavám. S velkou vodou je ovšem spojený další problém. Na povrch prosakující voda kolem rozvodněných řek bude v nejbližším období znamenat i zvýšený výskyt komárů. Tvrdí to odborník na komáry Oldřich Šebesta z břeclavské hygieny. Nejhorší situace podle něj zřejmě nastane na Soutoku.

„Je potřeba počítat s tím, že se objeví nové larvy. Pokud se oteplí, tak příští týden. Horší to bude na Soutoku. Morava zřejmě zatlačí Dyji trochu zpátky a rozhodně se tam voda rozlije,“ domnívá se Šebesta. „Je třeba počítat, že během třech týdnů nastane zvýšený výskyt komárů,“ varuje odborník. O komáří kalamitě ale podle něj zatím nelze mluvit, pokud se řeky nevylijí z břehů.