„Na Floře jsem měla premiéru před rokem. Tehdy jsem eoutěžila v disciplínách úprava stolu a aranžování květiny, která by se hodila k desátým narozeninám. Letos jsem měla za úkol vytvořit kytici speciálně pro svatební šaty,“ popisuje aranžérka.
Nelehký úkol jí vylosovala odborná porota. „Jednou z podmínek bylo zachovat trvanlivost květů, protože kytice byla vystavená několik dní,“ vysvětlovala šikovná rodačka z Pohořelic. Se svojí drobnou převislou květinou, uvázanou převážně z bílých a růžových orchidejí, porazila ve své kategorii dalších dvaadvacet soutěžících z celé republiky.

Osmatřicetiletá žena se květinové vazbě věnuje už osmnáct let, přestože se k tomuto oboru dostala tak trochu oklikou. „Původně jsem vystudovala zemědělskou školu a zahradnictví. Moji rodiče si ale hned po listopadové revoluci otevřeli malé květinářství. Květiny jsem se naučila vázat právě tam,“ upřesňuje aranžérka, která od rodičů obchod před rokem převzala.
Třetí místo na letošní Floře Olomouc není zdaleka prvním úspěchem Lenky Weiterové. Už dříve se zúčastnila několika mělnických seminářů, kde se rovněž dokázala prosadit. Za svoji práci získala i odborný certifikát.

Speciální přehlídku květin připravila také pro loňské výroční slavnosti v Pohořelicích. „Podobné akce jsou hodně o volném čase. A toho jsem zatím moc neměla, protože jsem se věnovala hlavně svým dětem. V poslední době se to ale začíná měnit, mám stále více zakázek na stavební výzdobu. Kromě svatební kytice zdobím i vozy pro snoubence a také svatební tabuli,“ přibližuje květinářka svoji práci.

Výstavu svatebních kytic na olomoucké Floře doplňovaly ukázky svatebních šatů, šperků a slavnostního stolování. Návštěvníky zaujala také odekorovaná limuzína pro novomanžele. Floristickou výstavu s nejdelší tradicí navštívilo letos přes pětašedesát tisíc návštěvníků.