Výtěžek z aukcí, kam svoje květiny z korálků tato mladá žena posílá, totiž putuje právě do útulků či domácích depozit.

„Ke korálkování mě přivedla kamarádka, která si vyráběla nejrůznější šperky. Kreativní činnosti jsem se věnovala už dříve. A to pletení náramků, malbě na sklo nebo ubrouskové technice. Chtěla jsem si ale vyzkoušet něco zcela nového. Protože jsem věděla, že vyrábění šperků není nic pro mě, vybrala jsem si květiny,” vzpomíná Janková, která v sobě lásku ke korálkům objevila už v dětském věku.

Ta také překvapuje tvrzením, kolik volného času jí kytky vypadající téměř jako živé zaberou. „Záleží to na jejich obtížnosti, velikosti a na tom, z kolika částí se kytička skládá. Ty jednodušší mám hotové za dva dny, některé ale trvají i týden či čtrnáct dní,” říká Rakvičanka, jež čerpá inspiraci z knížek, internetu nebo vlastních návrhů.

Vůbec nejmenší kytička, kterou se jí podařilo vytvořit, měla na výšku asi pět centimetrů. Největší naopak měřila více než půl metru.

„I to vypovídá o tom, že čas, který u korálkování trávím, se různí. Pokud tvořím na zakázku, je to i šest hodin denně po několik dní za sebou. Většinou jsou to však dvě až tři hodiny. Někdy mám samozřejmě i dny, kdy nekorálkuji vůbec,” usmívá se Janková s tím, že na tvoření musí být hlavně nálada. To jde potom práce s chutí a od ruky.

Jdou do dražby

Největší radost dělá mladá žena těmito vkusnými doplňky svým přátelům a nejbližším. „Líbí se jim, co dělám. Hodně kytiček proto slouží jako dárky. Mnohé jdou ale také na dobročinnou aukci, kde jsou dražené. Jejich výtěžek pak putuje na pomoc opuštěným a týraným kočičkám do vybraných útulků a depozitů,” netají svoji lásku ke zvířatům Janková, která zatím žádnou výstavu neplánuje.

„Ještě jsem svou práci nikde neprezentovala, ale pokud bych takovou nabídku dostala, určitě bych nebyla proti. Musela bych si ale udělat zásoby. Doma mám totiž jen pár úplně prvních květin, ke kterým mě váže silné pouto,” prozrazuje Rakvičanka.

Tvořit kytičky z korálků k odreagování se od starostí běžného dne podle jejích slov může úplně každý.

„Hlavní, co potřebuji k jejich výrobě, jsou kromě korálků i drátky, na které je navlékám. Slouží ale také i jako opěrný drát pro stonek. Používám hlavně nerezový nebo pozinkovaný. Potřeba jsou ale i menší štípací kleště, kleště s plochým koncem nebo ketlovací. Ty pomáhají k tvarování nebo ohýbání drátu. Pak už stačí jen lepidlo, nůžky a bavlnku ke kompletování jednotlivých květů,” popisuje Janková, co všechno k práci používá.

Jak přiznává, nejvíce času jí zabere právě kompletování květinky. „A to proto, že jsem při obmotávání bavlnkou precizní. Dávám si záležet na tom, aby byly co nejméně viditelné spoje přidávaných květů a dokonalé zakrytí opěrného drátku,” ví o svém zlozvyku sympatická žena.