Pečená vepřová panenka s krémem ze šťovíku, opilá křepelka ve víně s hrozny a rozinkami, filátko ze zauzeného pstruha, krokety z kozího sýra, pampeliškový salát či marinovaný meloun.

Přelom května a června patří v Mikulově už tradičně všem gurmetům, neboli labužníkům. Od příštího čtvrtka do neděle tak dojde na již čtvrtý ročník Mikulov Gourmet festivalu, který bude opět velebit moravské jídlo a víno ve velkém. Letos špičkoví kuchaři a cukráři vzdají hold bohaté šlechtické kuchyni Dietrichštejnů.

„Tentokrát jsme se inspirovali v kuchyni Adama z Dietrichštejnu, který působil v šestnáctém století ve službách císaře Maxmiliána II. Jako diplomat cestoval po celé Evropě a navíc byl také vychovatelem mladého Rudolfa II., kterého učil mimo jiné také stolování. Na svém mikulovském panství využíval darů moravské země a jeho hostiny byly vyhlášenou událostí pro celé císařství," lákal organizátor festivalu a vinař Petr Marcinčák.

Pohořelický kapr

Novinkou letošního ročníku bude rozšíření degustačních míst o rybí restauraci V Lomu. Tou chtějí organizátoři navázat na snahu pánů z Dietrichštejnu o sepětí člověka s krajinou a současně o vnímání země jako bohaté zahrady, jež člověku přináší své plody.

Rybí restauraci V Lomu vytvoří speciálně pro hosty festivalu v přírodní kulise zatopeného vápencového lomu. Menu bude připraveno z ryb ulovených v tamních rybnících, na nichž hospodaří Rybníkářství Pohořelice. Hlavní chod tak bude opečený kapr.

„Snažíme se objevovat a nalézat nový původ jihomoravské tradiční kuchyně. Díky spolupráci s Národním týmem kuchařů a cukrářů České republiky je každý rok nastavená laťka gastronomické úrovně festivalu velmi vysoko. Sázka na kvalitu a čerstvé lokální suroviny podle mě totiž představují jedinou správnou cestu, jak gastronomicky pozvednout celý region," byl přesvědčený o hlavním smyslu setkání labužníků Marcinčák.

Kuchaři o sobě ví

Šlechtická menu z renesančních kuchařek připraví profesionálové, aby s nimi přenesli návštěvníky festivalu do chutí raného novověku. Festivalové menu bude kromě rybí restaurace V Lomu nabízet pět dalších mikulovských restaurací.

Ujít si speciální ochutnávku nenechá ani mikulovský starosta Rostislav Koštial. „Gourmet Festival navštěvuji už tradičně. Je to vynikající příležitost pro to se setkat s různými lidmi. Líbí se mi i myšlenka, která navazuje na mou představu ohledně využití pískovcového lomu," pochvaloval si akci i novinku.

Jídelníček festivalu zná také šéfkuchař vyhlášené kyjovské restaurace Bonanza Richard Dědič. „Bohužel na podobné festivaly nezbývá moc času, ale pozvání jsme dostali, tak se pokusíme přijet. Nápad s kapry v lomu se mi líbí. Kdyby to bylo na mně, udělal bych kapří hranolky," usmíval se kulinář.