Jako její místní část fungovala asi třicet let. Nezávislost na městě zjevně přinesla Ladné ovoce. Vesnice se za rok hodně vzmohla.
Lidé dali před rokem ve volbách nejvíce hlasů kandidátce Nezávislých. Její lídr Zdeněk Juračka se stal po jednoznačném hlasu lidu ladenským starostou. Tehdejší rozjezd nebyl podle jeho slov vůbec jednoduchý. „Rozjezd je to pro mě pořád. Stále se objevují nové věci. Z počátku třeba obecní úřad fungoval v jediné místnosti – v bývalé ředitelně základní školy. Papíry, směrnice a další věci, to všechno bylo nutné dělat znovu,“ vzpomíná Juračka na začátky úřadování.

Zvolení představitelé obce podle Juračky přebírali vesnici ve stavu, v jakém prakticky přecházela před třiceti lety pod správu Břeclavi. „Nic zásadního se u nás za tu dobu neudálo. Chybělo zejména to, co je nejviditelnější na pohled, tedy že by ta obec navenek vypadala. Byly to staré chodníky, neudržovaná zeleň. Potom i park, který se tak nazývá pouze v plánu, jinak to nemělo s parkem nic společného,“ podotýká Juračka.

V první fázi přišlo na řadu vybrání zázemí pro obecní úřad. Zvítězily prostory bývalé, dnes znovuotevřené školy. Vedení obce už usedá po rekonstrukci někdejšího bytu školníka v nových kancelářích. „Rekonstrukce těchto prostor stála 1,7 milionu korun. Podařila se dost rychle – za dva a půl měsíce. Pět set tisíc korun přispěl kraj, který nám z počátku hodně pomohl,“ říká starosta.

„Došlo také k úpravě parku, na jaře plánujeme vybudovat nové dětské hřiště. Čeká nás monitoring kanalizace, načež bude následovat zpracování projektu, chystá se oprava chodníků a zkoušíme sehnat dotaci na opravu školy a přístavbu tělocvičny,“ uvádí Juračka k plánům do budoucna.

Další důležitá věc se podle něj už podařila, a to znovuotevření základní školy, kde mají následovat drobné opravy. „Pokud se podaří sehnat peníze, tak i zásadní rekonstrukce jak školy, tak i některých prostor mateřské školy,“ doplňuje starosta, který vnímá, že se lidem nedá zavděčit na sto procent. „Přesto myslím, že je většina lidí spokojena. Občané jsou rádi, že se tady přece jenom něco děje. Vidí, že pokud je to v silách úřadu, tak dělá vše pro to, aby udělal, co chtějí,“ dodává Juračka.